Endonezya’nın ulusal ve bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Garuda Indonesia ‘nın CEO’su Irfan Setiaputra, New York mahkemesinden anlaşmayı ABD İflas Yasası’nın 15. Bölümü uyarınca resmen tanımasını istedi.

Son borç yeniden yapılandırma anlaşması Jakarta’daki bir mahkeme tarafından denetlenmişti.

Bölüm 15, borçlular, varlıklar, alacaklılar ve işlemlere ilgi gösteren diğer tarafları içeren ABD ve yabancı mahkemeler arasındaki ticari iflas davalarını çözmek için etkili mekanizmalar sağlıyor.

ABD Mahkemeleri İdari Ofisi’nin bağlı olduğu 15. Bölümün amacı, “ABD mahkemeleri ve yabancı mahkemelerle ilgili taraflar ve sınır ötesi davalardaki ilgili taraflar arasındaki işbirliğini ve iletişimi teşvik etmek ve yabancı mahkemeler ve yabancı temsilcilerle işbirliği yapmak.”  işlevini görmek olarak açıklanıyor.

Haziran 2022’de Garuda Endonezya, ödenmemiş alacaklı borcunu 10,1 milyar dolardan 5,1 milyar dolara yarıya indirdiğini açıkladı. Bu sırada, havayolu ayrıca geniş gövdeli uçaklar için kiralama oranlarını en az %65 ve dar gövdeli uçaklar için %35 oranında düşürmeyi başardı.

Garuda Endonezya, Aralık 2021’de borç yapılandırması için başvuruda bulundu. COVID-19 pandemisi öncesinde mali sıkıntı yaşarken, küresel sağlık krizi bu sorunları daha da hızlandırdı.

Havayolunun borcunun 9 milyar dolardan fazlasını yeniden yapılandırma planları, 20 Haziran 2022’de alacaklılardan onay aldı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.