Binlerce hava yolu yolcusu Yeni Zelanda’nın en büyük havalimanı olan Auckland Havalimanı’nda mahsur kaldı, bir çok uçuş iptal edildi.

Auckland Havalimanı’nın tek yakıt kaynağı olan boru hattının kırsal kesimdeki bir kazı sırasında delinmesi sonrasında kapatılması ile havalimanında yakıt dar boğazı yaşanmaya başladı. Yakıt tedariki çok kısıtlı bir şekilde sürdürülürken hava yolu şirketleri başta Avustralya olmak üzere en yakın havalimanlarında teknik iniş yaparak seferlerini sürdürmeye çalışıyor.

İlk aşamada gerçekleşen iptallerden dolayı iki bin yolcu etkilenirken boru hattının onarımının hafta sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

Resmi açıklamaya göre aylar önce gerçekleştiği tahmin edilen hasarın geçtiğimiz Perşembe günü rapor edilmesi sebebiyle boru hattını işleten şirketin ana sorumlu olduğu ifade edilirken şimdiden havalimanı yakıt depolarında normal kapasitenin yüzde 30 altına düşülmüş durumda.

27 ulusal ve uluslararası hatta uçuşların etkilendiği durumla ilgili olarak hava yolu şirketleri başta Avustralya olmak üzere yakın havalimanlarına teknik iniş yaparak uçuşlarını sürdürmeye çalışıyor ancak 24 saat esasında çalışan bakım ekibinin işinin uzaması durumunda ülkenin uluslararası anlamda ana ulaşım yolu olan hava yolu uçuşlarında ciddi aksamalar bekleniyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.