Günümüzde hava yolu şirketleri filolarındaki uçakların doğrudan sahipleri olmaktan ziyade kiralayıcısı konumdalar. “Filo Kiralama” alanında Avrupa’nın merkez noktası ise İrlanda’nın başkenti Dublin.

Filo Kiralamanın Merkezi Dublin

2008’de yaşanan mali krizde Dublin merkezli faaliyet gösteren altı filo kiralama şirketi batan ekonominin içinde yer alırken sektörün toparlanması 5 yıl sürmüştü. Dublin’deki şirketlerin önündeki yeni sorun ise Brexit ile Birleşik Krallığın Avrupa Birliğin’den ayrılacak olması.

Geçtiğimiz günlerde Dublin’de gerçekleştirilen ve 4500 uçaklık filoyu kontrol eden şirket ve yatırım fonlarının düzenlediği konferans endişenin su üstüne çıkmasına sebep oldu. Batı’da Trump Doğu’da ise Brexit ile boğuşan Birleşik Krallık ile çevrilen ülke ve sektörün geleceği net değil.

Uçak kiralama hizmetleri geçmişte sadece hava yolu şirketlerinin düşük sezonda yaptıkları bir yan gelir kapısıydı. İrlanda’da ise bu işi bayrak taşıyıcı firma olan Aer Lingus 1970’lerde kış döneminde yerdeki uçaklarının bir kısmını farklı ülkelere kiralayarak gerçekleştirmekteydi. 1980’de filonun sadece yüzde 2’si kiralık uçaklardan oluşmaktayken günümüzde bu oran yüzde 40’ın üstüne çıkmış vaziyette.

5 Milyondan az nüfusuyla İrlanda ekmeğini havacılıkta filo kiralamadan çıkartan bir ülke denilebilir. Ülkedeki firmaların kontrolünde 5 binden fazla uçak bulunuyor ki bu sektörün büyüklüğü 130 milyar dolar seviyesinde ülke için. Ülkedeki şirketler uçak kiralamak konusunda Dünya’nın her yerine hizmet vermekle birlikte Afrika’da yer alan kredi notu düşük ülkeler için de özel çözümler üretiyor.

Brexit İrlandayı Zora Soktu

Binlerce uçağı kontrol eden sektörün bugün en büyük sıkıntısı komşu ülke Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karar vermesi. Birleşik Krallığın ayrılma kararı ile ülke Avrupa Birliği politikaları konusunda özellikle vergilendirmenin getireceği ek yüklerin olumsuzluklarını tartışıyor. Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği’nin vergi oranlarına karşı duran ülke yalnız kaldığı savaşı kaybederse filo kiralama sektörünün büyümesini sağlayan düşük vergi oranları pek de düşük kalmayarak Fransa ve Almanya’daki seviyeye yükselecek. Bunun yanı sıra Uzakdoğu ülkelerinde yapılana filo kiralama şirketleri ile rekabet konusunda elindeki tek kozu da kaybedecek şirketlerin yeni bir merkez arayışı ile İrlanda ve Avrupa Birliği’nden ayrılmaya zorlanacağı tahmin ediliyor.

www.BahimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.