Brezilya Ulusal Sivil Havacılık Dairesi (ANAC), 25 Kasım’da Boeing 737 MAX’ın uçuşa dönüşü için karar verdi.

Karar, uçağın Brezilya’daki operasyonunu yeniden yetkilendirmek için uzun süren bağımsız çalışmayı takiben alındı. ANAC, emniyet konularını ele almak için gerçekleştirilen tüm gerekli teknik ve düzenleyici unsurlar için FAA değerlendirmesini kabul ettikten sonra Brezilya’da 737 MAX’ın çalışmasını kısıtlayan Acil Uçuşa Elverişlilik Direktifini geri çekti.

20 Kasım’da yayınlanan FAA Uçuşa Elverişlilik Direktifi ANAC tarafından kabul edildi ve Brezilya’da süreç otomatik olarak devreye girecek.

Brezilya’daki tek 737 MAX operatörü olan GOL Linhas Havayollarının 7 adet MAX uçağı olup , Boeing 737-8 MAX uçaklarının operasyonlarını tekrar başlatmak için gerekli şartları sağlayacak süreci başlatacak.

FAA sorumluluk bölgesinde olan Brezilya direktiflerin yayınlanmasını takiben ANAC süratle inisiyatif alarak süreci başlatıyor, dolayısıyla GOL Havayolları gereklilikleri yerine getirerek 2020 sona ermeden MAX uçaklarını uçurmak için çaba sarf edecektir. Aynı şekilde FAA sorumluluk bölgesinde konuşlu diğer MAX operatörlerinin de gecikmeksizin süreci başlatacakları değerlendirilmektedir.

EASA Sorumluluk sahasında da süreç devam etmektedir. Yayınladığı PAD için ilgili taraflara verdiği sürenin tamamlanmasını takiben en kısa sürede sürecin başlayacağı değerlendirilmektedir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.