Brüksel’de havalimanında meydana gelen bombalama eylemlerinde gelişmeleri Twitter’dan paylaşan Kaptan Pilot Alp Büyükkara’ya, Uçuş İşletme Başkanlığı tarafından “uyarı” cezası verildi.

Türk Hava Yolları uçağı, 22 Mart’ta Brüksel Havalimanı’na yapılan bombalı saldırılar sırasında tam yolcularını almış, motor çalıştırmayı bekliyordu. Terör eylemlerinin sonrasında uçuş iptal oldu. O sırada, İstanbul Atatürk Havalimanı’na uçacak THY uçağının kaptan pilotu Alp Büyükkara son hazırlıklarını yapmıştı. Ancak uçak yolcu köprüsünden ayrılamadı. Kaptan pilot da Twitter hesabı üzerinden paylaşımlara başladı.

Bir süre sonra bu mesajlar çok sayıda kişi tarafından da paylaşıldı. Büyükkara da bunları silmek zorunda kaldı. Uçak ve yolcuları İstanbul’a 2 gün sonra dönebildi. THY Uçuş İşletme Başkanlığı bu paylaşımlarla ilgili olarak soruşturma başlattı. Kaptan pilota “uyarı” cezası verildi.

Alınan bilgiye göre, son zamanlarda uçuş ekiplerinin sosyal medyada şirketle ilgili paylaşımlarının artması üzerine, personelin uyarılması ve bu konudaki paylaşımlara dikkat edilmesi istendi.

NELER YAZMIŞTI?

Alp Büyükkara, Twitter üzerinden gelişmeleri şöyle aktarmıştı:
“Uçakta mahsur kaldık. Havalimanında bomba patlamış, operasyon durdu. Kapı kapatan uçaklar ortada kaldı. Terminaller boşaltıldı. Kapı kapatan uçaklar kaldı ortada. Tüm personel gitti. İnecek olsak, körüğü yanaştıracak adam yok. Apron kısmı güvenli olduğundan uçaklar bekletiliyor. Terminalden çıkan yolcu ve personel de bir alanda toplanıyor. Şu an apron güvenli deniliyor, dolayısıyla kapı kapatan uçakları oldukları pozisyonda tutuyorlar. Uçaktakiler ne olacak, otorite karar vermedi. Ama havalimanındaki binalar komple boşaltıldı. Şu an biz steril kısımda farz ediliyoruz; ama güvenlikten sonra girilen binalar boşaltıldı. Dolayısıyla ufak da olsa stres var insanlarda. Apronda korkulacak bir durum yok. Kule biraz evvel KLM ile konuştu. ‘Kimseye ulaşamıyorum’ dedi. TR saati ile 20:00’ye kadar kapandı liman, Biz de operasyonla konuşup karar veririz birazdan. Uçaktan insek n’apılacak, ona karar vermemiz lazım. Uçak şu an daha güvenli; ama 9,5 saat bekleyecek değiliz elbette. Kule ile konuştum, ‘Kimseye ulaşamıyorum’ dedi. ‘Haber alsam ulaşacağım size’ dedi. ‘Yolcular uçakta mı?’ diye sordu, ‘Evet’ dedim. ‘Şimdilik öyle.'” (Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.