Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Brüksel bütçeyi bloke etti, ‘Avrupa’da hava trafiği için ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir’

Hava trafik kontrolörleri sendikası( Eurocontrol – Maastricht) Sendikasına göre, Benelüks(Belçika, Hollanda ,Lüksemburg) ülkelerinde ve kuzeybatı Almanya’nın büyük bölümlerinde Maastricht merkezli hava trafik kontrolünün yıllık bütçesi, Belçika’dan gelen veto nedeniyle bloke edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

2023’te hava trafiği için ciddi sonuçlar olacağı konusunda uyarı

Maastricht Yukarı Bölge Kontrol Merkezi (MUAC), Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve kuzeybatı Almanya’nın büyük bir kısmı üzerindeki hava sahasını izliyor. Oradaki çalışanlar her gün Beşyüz binden fazla yolcu ile beş bin uçak işletiyor. Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve Almanya fonu paylaşıyor.

Sendikanın bildirdiğine göre, satışlar 20 yılı aşkın bir süredir harcamalardan daha yüksek ve dünya çapında hava trafiğinin düştüğü pandemi krizi sırasında bile olumlu bir sonuç elde edildi.

Konuya ilişkin konuşan sendika sözcüsü, “Belçika da dahil olmak üzere tüm ülkeler, geçmiş kriz yıllarında bile her yıl ödediğinden çok daha fazlasını MUAC’tan geri alıyor. Belçika’nın bütçeyi bloke etmesi anlaşılır gibi değil. Pilotların işi son yıllarda eskisinden çok daha stresli. Şimdi işlerinin geleceği hakkında bir belirsizlik varsa, bu doğru değil.” söyleminde bulundu.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR