‘Betül, pilot olma isteğini babasının mezarına bıraktığı mektupla anlatmıştı. THK Genel Başkanı Vacit Öktem hemen bir talimat verdi. ´Biz bu çocuğumuzu ulusumuzun da hassasiyetini de göz önünde bulundurarak pilot yapalım. Bunun için ne yapılması gerekiyorsa da onu yapalım´ dedi

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Soma’daki madende ölen babası Ali Yüksel’e, facianın yıldönümünde yazdığı mektupla, “Ben pilot olacağım. Senin yüzünü kara çıkarmayacağım” sözünü veren dokuz yaşındaki Betül Yüksel, hayatında ilk kez planörle uçtu.

Babasına yazdığı mektupla gündeme gelen Betül Yüksel’in de aralarında bulunduğu Somalı 15 çocuk, Eskişehir’in İnönü İlçesindeki Türk Hava Kurumu (THK) Türk Kuşu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’nde planörlerle uçtu. Yüksel, “Bu uçuşu babama hediye ediyorum” dedi.

İnönü ilçesine ikizi Furkan Yüksel ve annesi Ergül Yüksel’le birlikte gelen Betül, THK Planör Uçuş Okulu Müdürü Ersel Özkan’la planöre binerek hayalindeki uçuşu gerçekleştirdi. Betül, planörle uçuşu tamamladıktan sonra yere indiklerinde, “Çok güzeldi. İlk önce korktum. Ama sonra çok güzel oldu. Hayalim gerçek oldu, çok mutluyum” dedi.

Bu uçuş babama…
Babasına mektubunda, “Ben pilot olacağım. Senin yüzünü kara çıkarmayacağım. Söz veriyorum. Seni hepimiz çok özledik baba. İyi ki varsın babacığım. Yeni köpeğim Tarçın’ı çok seveceğini umuyorum” diye yazan Yüksel, pilot olma kararının doğru bir karar olduğunu belirtip, “Artık bu kararımdan geri dönmem. Yukarıdan aşağısı çok güzel görünüyor. Çok güzel manzara. Bir de kendim uçurduğumda daha da heyecanlı olacak. Bu uçuşumu babama hediye ediyorum” diye konuştu

Betül Yüksel’in ikizi Furkan Yüksel de, “Ben önce pilot, sonra da astronot olmak istiyorum” dedi.

Furkan Yüksel, kendisinden önce planörle uçan Betül’e uğur getirsin diye boynundan çıkardığı kolyesini verdiğini de belirtti.

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. THK Yetkilileri Somalı çocuklara sahip çıkması çok güzel , THK inönü tesislerinin geleceğine de sahip çıkmalı, bölgede kurulacak olan çimento fabrikasına da, THK yönetimi olarak da gerekli tepkiyi göstermelidir.Kurulan fabrika son teknolojide olsa eğitim gören çocuklar ile tarım yapanların üzerine zehir yağacak ileride tesis ve tarım alanları kullanılamaz hale gelecektir. THK İnönü tesisilerine sahip çıkılmaz ise kurucuların emanetine sahip çıkamadıkları vebailinin altında kalacaklardır.
    İsa Çavuşoğulları
    Selam ve saygılarımla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.