Bulgaristan, sekiz adet Lockheed Martin F-16 savaş uçağını 1,25 milyar dolar bedelle alımına onay verdi. Alım ülkenin soğuk savaştan bu yana gerçekleştirdiği en büyük savunma yatırımı olacak.

Bulgaristan yeni üretim olarak teslim alacağı sekiz adet F-16 block 70 savaş uçağı ile Sovyetler döneminden bu yana yatırım yapılmayan hava kuvvetleri filosunu yenilemeyi hedefliyor. Bulgaristan’ın da aralarında bulunduğu Doğu Avrupa ülkeleri silah sistemlerinin yenilenmesi ve yeni sistemlerin NATO standartlarına uygun olması konusunda çalışmalar yürütüyor.

Parlamento tarafından verilen yetki ile imzalanmasına karar verilen anlaşmalar kapsamında toplam bedeli 1,25 milyar doları bulacak olan alımlarda sekiz adet F-16V savaş uçağı, uçaklara ait yedek parçalar, mühimmat ve istihbarat sistemleri ile birlikte yeni kurulacak alt yapıya ait sistemlerin alımı gerçekleştirilecek.

F-16V savaş uçağı alımı bütçesi mevcut haliyle Bulgaristan’ın 1 yıllık 1 milyar dolarlık savunma bütçesini aşıyor. Bu nedenle ödeme planına uygun olarak bazı projelerde erteleme ya da iptaller gerçekleştirilerek dengenin sağlanması planlanıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.