Bulgaristan’da Varna ve Burgaz havalimanlarında özel görevliler yolcuları böyle karşılıyor.

Güvenli havalimanı seyahat görevlileri (Safe Airport Journey Agent) adı verilen görevliler, COVID-19 önlemleri kapsamında değişen kısıtlama ve epidemiyolojik önlemlerle ilgili doğan kaygıları minimuma indirmeyi hedefliyor. Göreli personel terminal gişeleri, ortak alanlar ve bagaj bantları bölgesine kadar fiziksel mesafe koruma işaretleri ve güvenlik kurallarına uyulmasında yolculara yardımcı oluyorlar.

Covid görevlileri olarak adlandırılan personel özel logolu ve mottolu turuncu yelek giyiyor, İngilizce ve Rusça konuşuyor.

Güvenlik kural ve önlemlerine uymalarını sağlıyorlar

Varna havalimanı yöneticisi Martin Dimitrov şunları kaydetti;

“Biz Frankfurt havalimanının başarılı uygulamasından yararlandık. Orada bu görevi yapan personel yolculara yardımcı oluyorlar. Yolculara saygılı bir biçimde davranarak, kural ve önlemlerine uymalarını sağlıyorlar Вu durumda havaalanı görevlisi ile ‘göz göze’ temasın önemi var; bu da ‘Geliş’  bölgesinde ek bir rahatlık yaratıyor. Aynı şekilde iki meslektaşımız Burgaz havalimanında görev yapıyor. Böylece her iki havalimanı’nda konuklarımız kendilerini güvende hissediyor.”

“Covid görevlileri ‘ikaz lambası’ gibi yolcuları uyarmıyorlar. Onlar  hijyenik önlemlere pek uymayan yolcuları izleyip gereken uyarıyı yapıyorlar. Ama şu ana kadar  idari para cezasına çarptırılan yolcu yok” diyen Dimitrov şöyle devam ediyor;

“Herkes her zaman maske takmıyor, ellerini yıkamak için tuvalete koşmuyor, dezenfektan kullanmıyor. Öyle ki her hatırlatma yardımcı olabilir. Bu özellikle kuyrukların oluştuğu, sunulan hizmetin aynı yerde 3-4 kişinin bulunmasını gerektirdiği terminal bölgeleri için geçerli. Şimdilik havaalanımızda esnek vardiyalarla çalışan iki Covid görevlisi var. Оnlar genellikle 60 dakika içinde iki veya daha fazla uçak seferinden yolcuların yoğunluğunda devreye girer.”

Yaz turizm sezonunun başından beri Varna terminalinde çalışan Covid görevlileri 350’den fazla  gerçekleştirilen uçak seferlerinin yolcularını ağırladı ve uğurladı. Görevliler aynı zamanda havalimanında sunulan hizmetler ve ülke içindeki seyahatlarıie yönelik bilgi veriyor.

Varna havaalanı kışın 16 düzenli uçak seferi gerçekleştirecek. Uçak trafiğinin kış sezonunda yoğunlaşmasını bekliyoruz. Bu bağlamda yurttaşları uçmaya teşvik ediyoruz. Onlar Varna ve Burgaz havaalanlarındaki önlemlerin iyi olduğuna, büyük hava yolları şirketlerinin yüksek hijyen standartlarına uyduklarına dair rahat olabilirler.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.