Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Türkiye ve Ukrayna’nın savunma sanayisindeki ortaklığı ve gündemdeki konulara ilişkin verdiği röportajda, Baykar Teknoloji firmasının Ukrayna’da açmayı planladığı fabrika hakkında konuştu. Bodnar, “Yakın gelecekte sadece fabrikayı değil aynı zamanda bu fabrikanın ürünlerini de göreceğimize inanıyoruz” dedi.

 

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Türkiye ve Ukrayna arasında savunma sanayi işbirliğine yönelik verdiği röportajda, milli savaş uçağı KAAN için Ukrayna motorlarının kullanılabileceğini ifade etti. Bodnar, Baykar Teknoloji’nin Ukrayna’da inşa etmeyi planladığı fabrika hakkındaki soruyu yanıtladı.

Büyükelçi  Bodnar röportajda, “Baykar’ın Ukrayna’da inşa etmeyi planladığı tesisle ilgili en son durum nedir?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

Bu ziyaretten sonra çok sayıda çalışma ve oldukça önemli işler yaptık. 2022 Şubat’ında Erdoğan’ın ziyareti sırasında ilgili bir anlaşmayı imzaladık ve bu anlaşma her iki parlamento tarafından da onaylandı. Şu anda gerekli lisans konularını ve tüm belgeleri tamamlıyoruz. Baykar Makina tarafından kurulan bu özel şirket Ukrayna’da kuruldu. İlgili uzmanlar ve diğer şeyler de temin ediliyor ve şu anda teknik konular üzerinde çalışıyoruz. Yakın gelecekte sadece fabrikayı değil aynı zamanda bu fabrikanın ürünlerini de göreceğimize inanıyoruz. Ayrıca bir Ar-Ge merkezi kurma ve pilotların eğitimi için de planımız var.

Sadece Ukrayna’dan değil, aynı zamanda bu ürünlerin potansiyel alıcısı olabilecek diğer ülkelerden de. Bu da önemli çünkü bildiğiniz üzere bazı Baykar Makina ürünleri Ukrayna motorları, Ukrayna yedek parçaları, Ukrayna’ya özgü ekipmanları kullanmakta. Bu alanda işbirliği için iyi bir zemin olacağına inanıyoruz ve savunma kabiliyetimizi, Türk… savunma kabiliyetini ve teknolojik gelişmeleri güçlendireceğini düşünüyoruz. Çünkü bu tesis, genel anlamda savunma sanayileri için genellikle gereken diğer alanlarda da Ar-Ge için büyüyor.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.