78. IATA Yıllık Genel Toplantısı açılışı: IATA Genel Müdürü Willie Walsh, IATA Yönetim Kurulu Başkanı ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet T. Nane, Qatar Airways CEO'su Akbar El Baker, IATA Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve JetBlue Airways CEO’su Robin Hayes

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 79’uncu IATA Yıllık Genel Kurul Toplantısı (AGM) ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi için küresel havacılık sektörünün liderlerinin ev sahibi havayolu şirketi Pegasus Havayolları’nın da yer aldığı İstanbul’da bir araya geldiğini duyurdu.

4-6 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek toplantılarda, IATA‘nın 300’den fazla üye havayolu şirketinin yanı sıra üst düzey hükümet yetkilileri, stratejik ortaklar, ekipman tedarikçileri ve medyadan olmak üzere sektörün en üst düzey liderleri yer alıyor.

IATA Genel Müdürü Willie Walsh, “Birkaç gün içinde İstanbul dünyanın havacılık başkenti olacak. Havayolları, sektörün COVID-19’dan toparlanmasını gözden geçirmek, daha sürdürülebilir bir geleceğe giden yolu planlamak, teknolojinin modern perakendecilikten gelişmiş kolaylaştırmaya kadar verimliliği artırma fırsatlarını tartışmak ve karşılaştıkları ortak düzenleyici zorlukları anlamak için bir araya gelecek. Havacılık önemlidir. Jeopolitik bölünmeler derinleşirken bile dünyayı birbirine bağlamak, kârlı, güvenli, verimli ve sürdürülebilir havayolları gerektiren hayati bir görevdir. Bu AGM’nin sonuçları, daha etkili küresel bağlantı için yön belirlemelidir.”dedi.

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ve IATA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet T. Nane şunları söyledi:

“Endüstri ortaklarımızı büyük İstanbul şehrinde ağırlamaktan büyük gurur duyuyoruz ve özellikle bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümünde 100. uçak dönüm noktamıza bakarken, herkesi IATA AGM için burada ağırlamayı dört gözle bekliyoruz. Havacılık, Şubat ayında meydana gelen trajik depremden sonra Türkiye halkının yeniden inşasına yardımcı olmak için bir araya geldi. Şimdi havacılık bileşenleri, 2050’de net sıfır CO2’ye giden yol, sektörümüzün çeşitliliği, COVID’in  olumsuz etkilerinden sonra operasyonel toparlanmamız ve diğer birçok konuyla ilgili hayati konuları tartışmak için bir araya geliyor.”

Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi

Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi, AGM’nin hemen ardından geliyor.

CNN’den Richard Quest’in moderatörlüğünde her zaman popüler olan CEO  tahminleri Paneli’nde Greg Foran (CEO, Air New Zealand), Yvonne Manzi Makolo (CEO, Ruanda), John W. Dietrich (Başkan ve CEO, Atlas Air Worldwide) ve Campbell Wilson (CEO ve MD, Air India) yer alacak.

Etkinliklerde güncellenmiş endüstri ekonomik görünümüne ek olarak ele alınması gereken temel konular şöyle:
  • Değişen enerji piyasaları ve değişen tedarik zincirleri ile endüstrinin karşılaştığı zorluklara ‘Büyük Resim’ görünümü
  • Havacılığın Türkiye’nin deprem toparlanmasına katkısı
  • Sürdürülebilirlikteki gelişmeler
  • 2022 operasyonel zorluklarından öğrenilenler

Qatar Airways sponsorluğundaki Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Ödülleri’nin dördüncüsü öne çıkacak. Bu ödüller, havacılık endüstrisini cinsiyet açısından daha dengeli hale getirmek için endüstrinin 25-2025 girişimini yönlendirmede kuruml ve bireyler kapsamında farkındalık yaratıyor.

İstanbul 2008 yılında ev sahipliği yaptığı AGM’nin ikinci kez ev sahipliği yapıyor. Türkiye, pandemiden sonra güçlü bir şekilde toparlanıyor. 2022 ‘de Türkiye’ye / Türkiye’den yapılan seyahatler yaklaşık %60 arttı ve şu anda dünyanın en büyük 7’inci uluslararası yolcu pazarı.

IATA Genel Müdürü Willie Walsh, “En son İstanbul’da bulunduğumuzdan beri, Türkiye inanılmaz bir küresel havacılık merkezi haline geldi. Taşıyıcıları bölgesel ve uluslararası bağlantıda öncülük ediyor ve muhteşem yeni havaalanı, diğer bazı ülkelerin havaalanı yatırımı eksikliğini utanç verici hale getiriyor. Hiç şüphe yok ki Türkiye’nin küresel havacılık için önemi önemli ölçüde artmaya devam edecek.” dedi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.