CHP’li Dr. Hüseyin Çamak, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın son durumunu sordu.

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın yap-işlet-devret modelinden vazgeçilerek, devlet bütçesi ile yapılacağını anımsatarak, “Madem bu proje için uygun bir model değildi, iş neden ilk olarak bu şekilde ihaleye çıkarıldı?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, ihaleyi alan firmanın mali sorunları gerekçe gösterilerek geçen yıl Ağustos ayında inşaatı duran ve yap-işlet-devret modelinden vazgeçilerek devlet olanaklarıyla yapılacağı açıklanan Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın durumunu sordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda söz alan Dr. Çamak, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın durumuna ilişkin sorunun çok sorulduğunu bildiği Ulaştırma Bakanı’ndan konuya ilişkin bir kez daha yanıt istedi.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİNDEN NEDEN VAZGEÇİLDİ?

Dr. Çamak, konuşmasında; “Mersin ve bölge için çok önemli olan Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın ihalesini alan firmayla yapılan sözleşme Ağustos ayında feshedilmiştir. Geçtiğimiz günlerde Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü, havalimanının yap-işlet-devret modeliyle değil, devlet bütçesi tarafından yaptırılacağını söyledi” dedi ve şu sorulara yanıt istedi:

“Yap-işlet-devret modelinden neden vazgeçilmiştir? Madem bu proje için uygun bir model değildi, iş neden ilk olarak bu şekilde ihaleye çıkarıldı? Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü, havalimanının yer tesliminin yapılmasından sonra yaklaşık iki yıl içinde tamamlanmasını planladıklarını ifade etmiştir. Temeli atılmış olan bir yerin teslimi daha yapılmadı mı? Mersinli ve Adanalı ne zaman Çukurova Havaalanı’ndan uçma heyecanı yaşayacaktır?” dedi. (Mersin Haber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.