Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Cargolux B747 Kargo Uçağının Kalkış Sonrası Acil Durum Çağrısı İle Geri Dönerek İniş Yaptığı Pistte Sağ İniş Takımı Kırıldı

14 Mayıs’ta Cargolux’a ait bir Boeing 747-400F, kalkıştan sonra iniş takımlarını geri çekememesi üzerine Lüksemburg Uluslararası Havalimanı’nın 06 pistine acil iniş yaparken ciddi hasar gördü.

Lüksemburg’dan ABD’nin Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı’na CV6857 sefer sayılı uçuşu gerçekleştiren “City of Niederanven” adlı LX-OCV tescilli 24 yaşındaki uçak, kalkıştan kısa bir süre sonra iniş takımlarının içeri alınmasıyla ilgili teknik sorunlar karşılaştı.

Bunun üzerine, mürettebat acil durum çağrısı ile havaalanına dönmeden önce 10 000 ft yükseklikte yaklaşık 40 dakika boyunca yakıt boşaltmaya karar vermiştir.

Pist 06’ya inişten saniyeler sonra sağ ana iniş takımı koparak uçaktan ayrılmıştır. B747-400F pistte kaldığı için Lüksemburg Havalimanı, pist incelemeleri ve onarımları nedeniyle 7 saat boyunca tüm trafiğe kapatılarak gecikmelere, iptallere ve divertlere neden oldu.

Cargolux bir basın açıklaması yayınlayarak uçakta ya da yerde bulunan hiç kimsenin yaralanmadığını ve olayla ilgili olarak yetkililerin bilgilendirildiğini teyit etti.

Elimizde olaya ilişkin gerçek ve yeterli bilgi olmadığı için sadece merak edilen bazı soruları paylaşmakla değerlendirmemizi tamamlayabiliriz.

1. Uçuş ekibi gerçekten de uçak için emniyetli kabul edilen/izin verilen yapısal iniş limitlerine kadar yakıt boşalttı mı? Eğer öyleyse, iniş takımları neden kırıldı ve ayrıldı?

2. İniş takımlarında fark edilmeyen bir yapısal yorgunluk var mıydı, bu da muhtemelen uçağın şirketten gelen yazıda açıklandığı gibi iniş ağırlık limitleri dahilinde olması durumunda neden ana gövde bağlantılarından ayrıldığını açıklayabilir mi

3. Uçuş öncesi iniş takımları düzgün bir şekilde kontrol edildi mi ve gerekli bakımları yapılmış mıydı?

4. Bu yapısal arıza, tüm bakım / kontrol prosedürleri, süreci ve rutinlerine ilişkin daha büyük resmin sadece küçük bir ipucu olabilir mi? Değişiklikler ve revizyonlar söz konusu olabilir mi?

Bu soruların cevapları olayın nedenlerine ışık tutacaktır diye düşünüyorum. Emniyet yönetimine ilişkin Proaktif Yaklaşımla bir havacı olarak mutlaka sorularınız ve değerlendirmeleriniz hatta geçmişte yaşanmış tecrübeleriniz vardır. Her şeye rağmen her zaman tekrarladığımız gibi olaya ilişkin olay/kaza raporu olmadığı için neden belirtmekten kaçınarak raporun yayımlanmasını bekleyeceğim.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR