Salı günü Cayman Airways, Cayman Adaları Sivil Havacılık Otoritesi’nin (CAACI) MAX uçağı için hava sahası kısıtlamasını kaldırmasının ardından Boeing 737 MAX 8 filosunun uçuşa verilmesi için hazırlıklar başlatıldı. CAACI, uçağın yeniden sertifikalandırılmasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrupa Birliği, Brezilya ve Birleşik Krallık’a katıldı.

Cayman Airways’in uçtuğu uçak tipi 737 MAX 8 iken, havayolu ona 737-8 adını verecektir. Karar, Ryanair’inkine benzer bir yeniden markalama stratejisi olup yolcuların uçağın emniyetli olduğundan emin olmasına yardımcı olacaktır.

İlk Uçuşlar Şubat’ta Başlıyor

Cayman Airways, uçağın dünya çapında uçuştan alınmasından önce 10 Mart 2019’da MAX’ı gönüllü olarak uçuştan alan ilk havayoluydu. Ayrıca, tüm havacılık otoriteleri Boeing’in derinlemesine incelemeleri sonuçlandırıp iyileştirmeleri tamamlayana ve yeniden uçmaya hazır olduğu konusunda anlaşana kadar tekrar uçuşa vermek için beklemeye söz verdi. Federal Havacılık İdaresi, Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı, Transport Canada, Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi ve Brezilya Ulusal Sivil Havacılık Ajansı resmen yeşil ışık yaktığı için Cayman MAX’ı tekrar uçurmaya hazır olduğunu belirtti.

İşletmenin filosunda iki Boeing 737 MAX 8 jeti olup; VP-CIW: Kasım 2018’de, VP-CIX: Mart 2019’da teslim edildi.

Her iki uçak Boeing’in değişiklikleri ve iyileştirmeleriyle güncellendi ve CAACI ve Boeing ile birlikte yürütülen bir dizi test uçuşundan geçti. Ayrıca havayolu, sürekli analiz ve değişikliklerin gözetimi yoluyla uçağın emniyetini sağladı. Taşıyıcı, Boeing’in değişikliklerinden, değiştirilmiş operasyonel prosedürlerinden ve pilotlar ve bakım personeli için eğitim gereksinimlerinden memnun olduğunu belirtmiştir. Uçağın Şubat ayının ikinci yarısında hizmete dönmesi beklenmektedir.

Cayman Airways, yolcuları uçağın emniyetli olduğuna ikna etmek için, Dünyanın en büyük havacılık otoriteleri ve sertifika yetkililerinin havacılık tarihinde benzeri görülmemiş bir inceleme sonunda yapılan iyileştirmelerle uçağın gökyüzüne emniyetle dönmeye hazır olduğuna dair sağlam bir güvence verdikleri bilgisini paylaştılar.

Havayolu ayrıca, MAX’ın Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Brezilya’da binlerce yolcunun emniyetle seyahat ettiği yüzlerce uçuşu tamamladığını vurguladı.

Cayman Airways, uçak tekrar uçmadan önce, uçakta uygulanması gereken bir dizi “son önlem” olduğunu ve bu dokunuşların basit gereksinimlerin ötesine geçtiğini açıkladı.

Başarılı Test Uçuşu

Cayman Airways, 2020 ortasından beri uçağın uçuşa dönmesi için hazırlanıyor. Ağustos ayında, havayolunun ikinci 737 Max 8, VP-CIX, bir bakım testi uçuşunu tamamladı. Uçuş, kalkış ve iniş dahil yaklaşık bir saat sürdü ve Grand Cayman’ın Owen Roberts Uluslararası Havaalanı’nın dışında gerçekleştirildi. Şirket ve Boeing mühendisleri uçağın operasyonel performansını uzaktan izlerken Kaptan Steven Coe ve Kaptan Perry Panton testi 41.000 fitte gerçekleştirdi.

Hem havayoluna hem de Boeing’e göre, uçak uçuşu en iyi şekilde tamamladı. Şirket, 737 MAX’ı hizmete geri veren American Airlines, GOL Airlines ve Aeromexico’ya katılacak. United ve Alaska hava yolları da sırasıyla 11 Şubat ve 1 Mart’ta uçuşları başlatmayı planlıyorlar.

Havacılık sektörü için bu iyi haberlerin yanısıra, ülkemiz havayolu işletmelerinin Max uçaklarının da gökyüzü ile buluştukları haberini vermeyi ümit ediyoruz.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.