Rus Kommersant gazetesi, Rus hükümetinin Türkiye’ye charter uçuşlarını serbest bırakmaya henüz hazır olmadığını iddia etti.

Adını açıklamayan bir Rus yetkilinin açıklamalarını sayfalarına taşıyan gazete, hava yoluşirketlerinin Türkiye’ye charter uçuşlarına başlamak için gün saydığını, ancak Türk havalimanlarına dair güvenlik endişesinin ayak bağı oluşturduğunu ifade etti.

RUS ULAŞTIRMA BAKANLIĞI TAM GÜVENLİK GARANTİSİ İSTİYOR

Rusya’da Türk havalimanlarındaki güvenliğe dair endişenin 28 Haziran’da İstanbul Atatürk Havalimanı’na yapılan saldırının ardından ortaya çıktığını aktaran gazete, Rus Ulaştırma Bakanlığı’nın şu anda Rus turistler için Türkiye’den tam güvenlik garantisi almayı beklediğini yazdı.

BELİRSİZ BİR ZAMANA ERTELENEBİLİR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye dönük charter yasaklarının kaldırılacağına dair sözünün belirsiz bir zamana kadar ertelenebileceğini belirtilen Kommersant’ın kaynağı ”Türkiye’nin havalimanlarında güvenliği sağlayıp sağlayamacağı Rusya’da tartışma konusu. Bu nedenle, Rusya Federasyonu’nda güvenlik konusunda uzmanlaşmış  ajanslar, konuyu tartışmak ve olası riskleri analiz etmek için bazı toplantılar yaptılar. Üzerinde mutabık kaldıkları nokta ise, Türkiye’nin havalimanı ve havacılık güvenliği konusunda bazı koşulları yerine getirmesi gerektiği oldu. Tartışmalı konular ise, bunu hangi departmanın formüle edeceği, kapsamının ne olacağı ve hangi kriterleri içereceği.” açıklamasını yaptı.(Turizm Güncel)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.