Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

CHP’li Milletvekili Eren Erdem Uçaktan Neden İndirildi?

CHP Milletvekili Eren Erdem’in İstanbul Atatürk Havalimanında kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle gözaltına alındığı, milletvekili olması nedeniyle serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Eren Erdem Milletvekili seçilmeden önce 08.11.2012 tarihinde Başbakan’a basın yoluyla hakaret suçunu islemesinden ötürü İstanbul 2.asliye ceza mahkemesinin 26.09.2013 tarihli kararıyla 7000 TL adlı  para cezasına cezalandırıldı. Bu karar temyiz edilmeksizin 27.01.2014 tarihinde kesinleşti.

ADRESİNDE BULUNAMADI

Erdem hakkındaki ceza ile ilgili Mernis adresine usulüne uygun ödeme emri tebliğ edilmiş yasal süre içerisinde odenmemesi üzerine adlı para cezası günlüğü 20 TL hesabıyla 350 gün olarak hapse çevrilirken hapis cezasından ötürü 700 saat süreyle kamuya yararlı bir işte çalıştırılması kararlaştırıldı.

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Erdem’in eski MERNİS adresine tebligat kanunun 35.maddesine göre tebligat yapmasına rağmen çağrıya uymaması ve çalışmak üzere 10 günlük süre içinde başvuruda bulunmaması üzerine denetimli serbestlik Müdürlüğü infaz dosyasını iade etti. İade üzerine 28.06.2016 tarihinde yakalama emri düzenlendi. Eren Erdem’in milletvekili olduğunun anlaşılması üzerine yakalama emri dönem sonuna ertelendi.

NE OLMUŞTU

CHP milletvekili Eren Erdem yurt dışında bulunan ailesini ziyaret etmek için öğle saatlerinde Atatürk Havalimanı’nda bindiği uçağından indirildi.

Erdem sosyal medya hesabı twitter’dan ”  An itibariyle, “ölüm tehditleri nedeniyle” yurt dışında yaşayan ailemi bayramda ziyaret etmek için uçağa bindim, savcı kararıyla indirildim! Şu an Atatürk Havaalanında alıkonmuş durumdayım! Savcılık talimat vermiş, yasağım olmadığı halde, uçuşum engellendi.. Havaalanındayım..” paylaşımında bulundu.

Bozdağ: Usül hatası olmuş

CHP’li vekillerin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı durumdan bilgilendirmesiyle Erdem, iki saatlik bekleyişin ardından serbest bırakıldı.
Erdem uçağa binişi öncesi yaptığı açıklamada, “Bekir Bozdağ ile Genel Başkan Yardımcımız Bülent Tezcan görüşme yapmış. Bekir Bozdağ’ın ifadesiyle usul hatası olmuş. Usul hatası ifadesinin ne anlama geldiğini biliyoruz. 18.50 uçağıyla şu an gideceğim. Gerekçe usul hatası. Bekir Bozdağ’ın ağzından çıkan cümle usul hatası. Usul hatası diye bir şey yoktur. Yapılan şey politik bir tutumdur. Bunun da hesabını döndüğümüzde yargı üzerinden soracağız. Türkiye’ye gelir gelmez 4 gün sonra, tutanakları avukatlarım tutuyorlar, bunun hesabını o savcı da verecek bu işin talimatını verenler de” dedi.
Eren Erdem için CHP milletvekilleri de VIP salonuna geldi. CHP Milletvekili Barış Yarkadaş da yaptığı açıklamada uygulamanın hesabını yargı önünde soracaklarını bildirdi. Erdem daha sonra saat 18.50 uçağı ile İstanbul’dan Berlin’e uçtu.
 

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR