CHP Trabzon Milletvekili Av.Haluk Pekşen, TBBM Genel Kurulunda gündeme dair yaptığı  konuşmada ,THY’ye çok sert eleştirilerde bulundu.

Partisi adına söz alan Pekşen ,THY’nin 30 uçağının park pozisyonuna alarak yerde bekletmesini eleştirerek şöyle konuştu:

” Hepiniz bugünlerde ilginç bir olayı takip ediyorsunuz, gazeteler sık sık yazmaya başladılar. Türk Hava Yollarının 30 tane uçağı parklara çekilmiş ve bekliyor. Bir kısmı Antalya’da, bir kısmı Konya’da, bir kısmı Ankara’da, bir kısmı İstanbul’da. 30 tane uçak. Yalnızca kira bedeli, diğer giderleri, pilotu vesairesi hariç, aylık 30 milyon dolar. Niçin? Dünyanın herhangi bir yerinde savaş var, uluslararası alanda büyük bir ekonomik buhran var, dünyada seyahatler durdu, dünyanın ülkeleri birbirlerine gidip gelmiyorlar, insanlar yolculuk yapmıyorlar, bunun için mi hava yolu şirketleri uçaklarını uçurmuyor?Dünyada filosunu küçülten başka bir hava yolu şirketi var mı? Yok. Yazık, günah değil mi? 30 milyon dolar, her ay. Her ay. Ayrıca, diğer uçakların uçuş saatleri düşürüldü, onları da saymıyorum.

Pistlerde bekleyen, kira parası olarak her ay 30 milyon dolar ödediğimiz uçaklar niye yerlerde? Soruyorum, niçin? Cevabı hepiniz biliyorsunuz. Bunun cevabını bile vermekten kaçınıyorsunuz? “Eğitim” diyorsunuz ya, hani “eğitim” diyorsunuz. Eğitim vicdanınızda yoksa, adalet vicdanınızda yoksa, hiçbir yerde yoktur. Bakın, o yönetim kurulu başkanı kim? Biliyorsunuz değil mi kim olduğunu? Nereden, kimin torpiliyle o hava yolunun başına atandığını bilmiyor musunuz? Biliyorsunuz. Kim getirdi bu İlker Aycı denilen adamı? Hayatında bir baltaya sap olamamış, uçağı havada görmüş, pistte görmüş, başka da hiçbir ilgisi olmayan bu adama koca Türk Hava Yollarını nasıl teslim ettiniz? Bu hangi vicdana sığıyor Allah aşkına, soruyorum ben. 1.500 kişi onun yüzünden işsiz kaldı, aç sersefil kaldı. Antalya’da oteller bomboş, İstanbul’da oteller bomboş. Yazık günah değil mi? Hiç mi vicdanınız sızlamıyor buna?

Eğitim… Hani, liyakatli insanlar nerede? Hani bu havacılığa ömrünü vermiş insanlar? Yalnızca orada değil ki. Hangi sektör, nereye el attınız? İleri tahrip taburu gibisiniz maşallah, ülkenin hangi sektörüne, hangi konusuna el attıysanız, orada büyük kaybettik ve büyük çöktük. Bunların hiçbiri sağlıklı, vicdani ve insani değildir, bunların hiçbiri adil değildir, sürdürülebilir de değildir. Bakın, Antalya’da otellerde, tatil köylerinde şu anda yapılan kontratlar yüzde 10, yüzde 10. Geçen yıl, 2016 yılında, 12 milyar dolar zararla kapattılar. Yazık günah, yazık!Oradaki otelci otelini kapalı tutuyor, Antalya’daki narenciyeci narenciyesini dalda çürütüyor, domates çürüyor, Niğde’de patates tarlada çürüyor. Niçin? Dünyada ne oldu da bu oteller boş kaldılar? Soruyorum. Siz değil misiniz bunları çözecek olan? Hükûmet siz değil misiniz? Niçin, Allah aşkına? Bu soruların cevabını hepiniz biliyorsunuz. Bizim söylememize gerek yok. Siz de bu soruların cevabını en az benim kadar, çok iyi biliyorsunuz.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.