Eğer insan bedeni daha uzun süre seyahat koşullarına dayanabilseydi, en uzun hava yolu rotaları daha uzun olabilirdi. Peki ama ya şimdi, en uzun hava yolu uçuşu ne kadar sürüyor?

Havacılık sanayiinde meydana gelen gelişmeler ile birlikte, daha verimli şekilde daha uzun süre uçabilen uçaklar yapılmaya başlandı. Bu sayede uzun menzilli hatlar büyüyerek daha uzun mesafelere doğrudan uçuşlar yapılabilir hale geldi.

Avustralyalı hava yolu şirketi Qantas, 2017 yılında Londra ile ülkenin batısında yer alan Perth şehrini Boeing 787 Dreamliner uçakları ile durmaksızın uçuşlarla bağlayacağını açıkladı. 14,470 kilometrelik uçuşun ortalama 16 saat sürmesi bekleniyor.

Bugün için elimizdeki teknolojiler ve insan bedeninin limitleri sebebiyle en uzun duraksız hava yolu uçuşu en fazla 17 saat sürebiliyor.

Dünya’nın En Uzun Rotası

Belkide en büyük rekabet iki hava yolu şirketi arasında en uzun rota adına gerçekleşiyor.

Körfezin iki büyüğü Emirates ve Katar Hava Yolları, en uzun hava yolu uçuşu unvanını elde etmek etmek için yarışıyor. Emirates 14,200 km’lik Dubai-Auckland uçuşunu duyurmuşken rakibi Katar ise 14,539 km ile uzunluğu Doha-Auckland rotasınyla liderliği elde etmeyi planlıyor.

Air India ise kullandığı farklı strateji ile Delhi-San Francisco rotası ile en uzun tek yön uçuş unvanını elinde tutuyor. Delhi-San Francisco uçuşu sırasında alışılagelmiş kutup rotasını kullanmayan şirket B777-200LR uçakları ile yüksek irtifadan uçarak ve yükske irtifa hava akımlarını kullanarak 15,140 km lik rotada verimli bir uçuş gerçekleştiriyor. Ancak şirket San Francisco-Delhi uçuşlarında kutup üstü rotayı tercih ediyor.

En Uzun İç Hatlar Uçuşu

Tahminlerin aksine en uzun iç hatlar uçuşu Rusya ya da Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşmiyor. Paris ile Fransa’nın bir parçası olan Güney Hint Okyanusu’ndaki La Réunion arasında gerçekleştiriliyor. Air Austral ve XL Airways tarafından gerçekleştirilen uçuşlar 9,348 km lik uzunluğu ile bir çok uluslararası uçuştan bile daha uzun.

Ülke ana karası üzerinde gerçekleştirilen en uzun iç hatlar uçuşu ise tahmin edilebileceği gibi Rusya’da gerçekleştiriliyor. Rossiya Hava Yolları tarafından Moskova Vnukova Havalimanı ile Kamçatka Yarımadası arasında gerçekleştirilen 6,803 km lik uçuşlarla birlikte Aeroflot tarafından Moskova Şeremetyova Havalimanı ile Kamçatka Yarımadası arasında gerçekleştirilen 6,764 km lik uçuşlar yer alıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.