2020 yılbaşından bu yana 2 kazanın yanı sıra ülkemiz Havayolları’nın çeşitli meydanlarda yaşadıkları ciddi olaylar bu konuda yazmamı tetikledi. Emniyet Yönetim Sisteminde genel bir görüş hakimdir. Olaylar durdurulmadığında ciddi olaylar, ciddi olaylar önlenemediğinde de KAZALAR meydana gelir. Bu konuda çeşitli formüller ve rakamlar da söz konusudur ama bunlara girmeyeceğim çünkü “Görünen Köy Kılavuz İstemez” demiş atalarımız.

Olayları basite indirgediğimizde kazaya giden yolu kendimiz hazırlamış oluruz. Emniyetli olmada en önemli unsur, en basit olayları dahi ciddi bir şekilde inceleyerek kök nedenlerini bulup tekrarını önlemek olmalıdır. Aksi halde çoğalmaya başladığında kontrol edilemez hale gelir ve kazaya doğru koşar adımla gidiyor olunur.

Yazıdan amacım asla herhangi bir kuruluş veya uçuş ekibini işaret etmek, suçlamak ve hatta tarif etmek değildir. Tüm havayollarımızın oldukça tecrübeli Emniyet Yönetim Sistemleri mevcut olup emniyetli operasyon için çaba sarf etmektedirler. Sivil Havacılık Otoritemiz belirli takvimlerle havayollarını emniyetlilik açısından denetlemektedir. Bütün bunlara rağmen son altı ayda oldukça fazla çok ciddi olaylar yaşanmıştır. Belkide en doğrusu Otoritemizin koordinesinde son bir senenin ciddi olayları ve kazalarının kök nedenlerinin masaya yatırılacağı bir ÇALIŞTAY yapılmasıdır. İnanıyorum birçok ciddi eksiklik tespit edilerek iyileştirilme yoluna gidilecektir.

Kurallarının kanla yazıldığı havacılık sektöründe hiçbir eksiklik hafife alınmamalı, aynı nedenle kazalar tekrarlanmamalıdır. Limitlere yaklaşan hava durumlarında ciddi olayların yaşanması süratle değerlendirmeye alınmalı, olayların nedenlerine bağlı olarak gerekli iyileştirmeler vakit geçirmeden yapılmalıdır. Çeşitli hava durumlarına göre limitler; yan rüzgarda kuru ve ıslak piste iniş teknikleri ve hatta steering kullanım usulleri tekrar gözden geçirilmelidir.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.