Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuÇin, Boeing 737 MAX değişikliklerinden tatmin olduğunu belirtti, endüstri Çin’in geri bildirimini...

Çin, Boeing 737 MAX değişikliklerinden tatmin olduğunu belirtti, endüstri Çin’in geri bildirimini bekliyor

Çin havacılık düzenleyicisi, havayollarına Boeing 737 MAX uçağı için önerilen tasarım değişikliklerinin emniyet sorunlarını çözebileceğine inandıklarını ve bundan memnun olduğunu söyledi.

Reuters tarafından verilen tarihsiz bir bildirime göre, Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC), havayollarını 26 Kasım’a kadar 737 MAX için önerilen uçuşa elverişlilik yönergesi hakkında geri bildirim vermeye davet etti.

Yönerge, Mart 2019’da uçağın uçuştan alınmasından önce meydana gelen iki ölümlü kazada meydana gelenlere benzer sorunlar olması durumunda pilotların uygulayacağı özel prosedürlerin ana hatlarını vermektedir. Ayrıca, uçağın emniyetle uçurulabilmesi için çalışması gereken tüm sistemleri listelemektedir.

Dünyanın en büyük uçak pazarı olan Çin’de gökyüzüne dönüş Boeing için büyük önem taşımaktadır. Broker Jefferies, Eylül ayında bir duyurunun hisse senedi fiyatında %5’lik bir artış sağladığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa geçen yıl, 737 MAX’ın uçuşa verilmesi için nihai olarak onaylamadan önce benzer önerilen direktifler hakkında endüstri geri bildirimi istemişti.

CAAC’ın bildirisinde, Boeing’in havacılık kontrol yazılımı ve görüntüleme sistemi tasarımı da dahil olmak üzere önerdiği değişikliklerin kapsamlı bir şekilde incelendiğini, değişikliklerin kazalara yol açan emniyetli olmayan durumları ortadan kaldırabileceğini değerlendirdiği belirtildi.

Ajans, bildirimle ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi. Bir Boeing sözcüsü, havayolunun 737 MAX’ı hizmete verilmesi için dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerle çalışmaya devam ettiğini söyledi. Havacılık devi, 737 MAX’ın Ağustos ayında CAAC için başarılı bir test uçuşu gerçekleştirdiğini belirtti.

Boeing İcra Kurulu Başkanı David Calhoun geçen ay, şirketin 737 MAX’ın uçması için yıl sonuna kadar Çin onaylarını almaya çalıştığını ve teslimatların 2022’nin ilk çeyreğinde yeniden başlamasının beklendiğini söylemişti.

Boeing geçen ay yaptığı açıklamada, depodaki yaklaşık 370 teslim edilmemiş 737 MAX uçağının yaklaşık üçte birinin Çinli müşteriler için olduğunu söyledi. 737 MAX uçuşlarının durdurulmasından önce Boeing, her yıl üretilen uçakların dörtte birini en büyük müşterisi olan Çinli alıcılara satıyordu.

Singapur, Malezya, Hindistan, Japonya, Avustralya ve Fiji dahil olmak üzere diğer Asya-Pasifik ülkeleri, 737 MAX’ın uçuşa verilmesini zaten onaylamıştı.

Emniyet endişelerinin ötesinde, Boeing’in Çin’deki satışları ABD-Çin arasındaki ticaret gerilimi nedeniyle sekteye uğradı ve Washington, Pekin’i yerel havayolları tarafından Boeing uçaklarının satın alınmasını engellemekle suçlamıştı.

Çin Otoritesi tarafından MAX uçakları için yapılan iyileştirmelerin kabul edilmesi üzerine MAX uçaklarının tüm havacılık sektöründe uçuşa verilmesi süreci tamamlanmış olacaktır. Habere göre bu konuda problem kalmadığını değerlendirebiliriz. Bundan sonraki süreç süratle tamamlanabilecek bürokratik bir işlemdir.

Kısa süre sonra Boeing MAX uçaklarının değişik versiyonları ile pazarda yer alacağı ve eski günlerdeki gibi rakipleri ile yarışabileceği değerlendirilebilir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Lift/Drag Oranı ve Uçuş Performansı

Aerodinamik, havacılığın temel taşlarından biridir ve uçuş performansının kritik unsurlarından biri olan lift/drag oranı...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Uçak Kanadında İndüklenmiş Sürüklemeyi Azaltma ve Önleme

İndüklenmiş sürüklemeyi azaltma kavramı, özellikle aerodinamik mühendisler için optimal uçak performansı hedeflerken önemli bir...

Türk Hava Yolları, Sen de mi Brutus?

Türk Hava Yolları geçtiğimiz günlerde web sitesi üzerinden bir bildiri yayınladı ve Güney Amerika...

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Havacılık İngilizcesi Eğitiminde Dil ve Alan Uzmanları Arasındaki İşbirliğinin Önemi

Havacılık sektörü, dünya çapında sürekli gelişen ve değişen bir alandır. Bu dinamik endüstri, yalnızca...

Uçak Kanatlarında Aerodinamik Dizayn ve Induced Drag Etkileri

Havacılık endüstrisi, uçakların aerodinamik özelliklerini anlamak ve optimize etmek için sürekli olarak çalışmaktadır. Bu...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...