2010 yılında meydan gelen olayda aynı seferde yatıya kalan kadın kabin memuru, pilot tarafından cinsel tacize uğrayınca  havayolu şirketini mahkemeye verdi.

Kanadalı düşük maliyetli havayolu şirketi WestJet’in Hawai  adaları yatısında bir otelde gerçekleşen olayda, kabin memuru  Mandi Lewis , havayolu şirketinin cinsel tacize uğramasına rağmen olayı örtbas ettiği gerekçesiyle Calgary Savcılığına suc duyurusunda bulundu. Lewis 15 sayfalık dillekçesinde özetle,” pilotun kendisini  odasında birşeyler içmek için davet ettiğini, balkonda oturmaktayken bir süre sonra  aniden fiziki saldırıda bulunarak tecavize yeltendiğini, ancak tekme ve el hareketlerini kendini savunarak odayı terk ettiğini, Kanada’ya dönüşünde şirkete cinsel tacize uğradığını rapor etmişse de, şirketin  basit bir soruşturmadan sonra olayı kapattığını” söyledi.

Olayın ardında Hawai polisince bir süre gözaltında tutulduğu bildirilen pilotun,  2008 ile 2010 yılları arasında da  başka kabin memurlarına 2 kez daha cinsel saldırıda bulunduğu iddialarına karşın şirket içinde soruşturma yapılmadığını öne süren Lewis’e göre,  şirketin bu tutumunun kabul edilemez.

Mandy Lewis

Lewis şirket yöneticilerinin cezalandırılmasını  isterken, ayrıca maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu.

Şirket yöneticileri ise iddiaları kabul etmedi ve kesin bir bulgu tespit edilmemesine rağmen , pilotun  şirketle ilişiğinin kesildiğini duyurdu.

CEO İSTİFAYA ÇAĞRILDI

Bu arada,WestJet CEO’su Gregg Saretsky’i istifaya çağıran bir dilekçe, bir günden kısa bir sürede 13.000’den fazla  kişi tarafından imzalandı. (bağımsızhavacılar.com)

Fotoğraf temsilidir

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.