İsviçre tarafından tasarlanan dev hava aracı Clip-Air, sökülüp takılabilen kapsüllerle havalanabilecek. Hem yolcu hem de kargo bulunan kapsüller aynı anda taşınacak.

İsviçre’nin Federal Politeknik Enstitüsü’nün geliştirdiği hava aracı, ulaşımda devrim yaratacak bir yenilik sunuyor.

Haber görseliHava aracı, TIR’lardan gemilere aktarılan konteynerlerden esinlenerek geliştirildi. ‘Clip-Air’ adı verilen hava aracı çerçeve, kokpit ve motor bileşenlerinden oluşuyor. Bu bileşenlerin yanı sıra, tıpkı konteynerler gibi söküp takılabilen kapsüller yer alıyor.

Milliyet’in haberine göre; uçak kanatlarından uzanan uzun metal bacaklar, çerçevenin havada durmasını sağlarken, aynı zamanda iniş takımlarını barındırıyor. Kapsüller ise hava aracının karnına asılıyor.

Haber görseli
Kapsüllerin yolcu ya da kargo taşıyabileceği belirtiliyor. Bir uçak hem yolcu hem de kargo bulunan farklı kapsüllerle de havalanabilecek. Hava aracı istendiğinde üç kapsülle uçabilecek.

Clip-Air’in amacı ise yolcuların hayatını ve kargoların uçaklara nakledilmesini kolaylaştırmak. Clip-Air’in tasarımcıları, yolcuları yerel otobüs duraklarından kendilerini alacak kapsüllere binerek doğrudan uçağa gidebileceklerini belirtiyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.