Giresun’da askeri helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybeden 7 kişi için Giresun’da tören düzenlendi. Törene Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ve şehit yakınları da katıldı.

Giresun’da askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 7 kişinin cenazeleri, Trabzon’da yapılan otopsi işlemlerinin ardından Giresun’a getirildi.

Gece saatlerinde otopsi için Trabzon Adli Tıp Kurumuna sevk edilen cenazeler, burada tamamlanan işlemler sonrası Giresun Belediyesi ve ilçe belediyelere ait Türk bayrakları asılı cenaze nakil araçlarıyla Giresun’a ulaştırıldı.

Giresun-Ordu Havalimanı’nda tören düzenlendi. Törene Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ve şehit yakınları da katıldı. Törende şehitlerin özgeçmişleri okundu.Törenin ardından cenazeler Erzincan, Tokat, Kahramanmaraş ve Ankara’ya gönderilecek.

PİLOT DAHA BÜYÜK FACİAYI ÖNLEDİ

Bölgedeki askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre; pilot düşmeden kuleye arıza bildirimi yaptı. Kurtarma planı için bilgiler gönderen pilot ‘Helallik’ istedi. Yere çarpma sırasında patlama olmaması için yakıt tahliyesi gerçekleştirdi. Olabildiğince yumuşuk iniş yapmak için havacılık tabirinde “Ağaçları hamak olarak kullanmak” yolunu seçti. Askeri kaynaklar, bu yöntemin şehit sayısının daha fazla artmasını önlediğine dikkat çekti. Olaydan sonra Erzincan ve Malatya’dan 2 helikopter ve bir insansız hava aracı bölgeye gönderildi. 14 kişilik ekip bugün bölgede inceleme yapacak. Ekibin ön raporları bir ay içerisinde, kesin raporu 3 ay içerisinde hazırlamaları bekleniyor.

 Bugüne dek TSK’ya ait Sikorsky S-70 tipi genel maksat helikopterleri  22 kez kaza ve kırım, zorunlu iniş ve vurulma yüzünden kazalar geçirdi. Bu kazalarda 124 asker ve sivil şehit oldu. 65 asker ve sivil de yaralı olarak kurtuldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.