Çin’in yolcu uçağı projesi C919 için sivil havacılık kurumu üretici şirket COMAC’a ilk uçuş iznini verdi.

COMAC C919 yolcu uçağı için Uluslararası Şangay Havalimanı’nda sürdürdüğü taksi testlerini tamamlayarak Çin sivil havacılık kurumundan ilk uçuş için gerekli izin ve yetkiyi aldı. Şuan için üretilmiş tek C919 prototipi ile sürdürülen testler kapsamında Uluslararası Şangay Havalimanı’nda yüksek sürat testleri de tamamlandı, testler sırasında uçağın burun iniş takımının yerden kesildiği gözlendi.

Çin sivil havacılık kurumunun verdiği izin doğrultusunda ilk uçuşun Mayıs ayı içinde yapılması bekleniyor, Mart ayında yapılan açıklamalarda uçağın ilk uçuşunu Nisan ayı sonunda yapması beklendiği açıklanmıştı.

Çin Endüstri ve Teknoloji Bakanı yaptığı açıklamada Aralık 2016’da başlayan taksi testleri sırasında toplam 14 testin 35 saatlik çalışma ile yapıldığı ve son yapılan testte en yüksek sürate ulaşılarak son testlerin de tamamlandığını söyledi.

BUNDAN SONRASINDA EASA’DA VAR

Avrupa Havacılık Güvenliği Kurumu’ndan (EASA) yapılan açıklamada COMAC C919’un sertifikasyonu için yürürlükte olan anlaşmanın yeni bir seviyesinin başlamak üzere olduğu belirtildi. 2015 yılında yapılan ilk anlaşma ile Çin sivil havacılık kurumunun yaptığı testleri takip eden EASA’nın bundan sonra uçuş testlerine doğrudan katılması bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.