2010 yılında ilk charter seferlerini başlatarak, KKTC’ye 10 binlerce turist getiren ve yaşadığı bürokratik engeller sebebiyle geri çekilme kararı alan Corendon Group bünyesindeki Corendon Hava Yolları, yeniden KKTC’ye sefer yapacak.

Bu karar, önceki gün Corendon Group Ürün Koordinatörü Ufuk Mestan tarafından açıklandı. Hollanda’nın uçak şirketleri arasında geniş bir yolcu potansiyeline sahip Corendon Hava Yolları, KKTC’de yürütmekte olduğu turistik operasyonlarını Mayıs 2016’dan itibaren yeniden Akmina Travel ile iş birliği içinde tekrar başlatmayı planladıklarını belirtti.

Özellikle hükümet, Turizm Bakanlığı ve ülkemizdeki partneri Akmina Travel geçtiğimiz yıl Corendon yetkilileri ile görüşmeler yaparak Corendon Group’u yeniden ülke turizmine kandırmak için büyük çaba sarf etmişti.

 Akmina Travel ile Mayıs’ta yeniden…

Corendon Hava Yolları’nın (Corendon Group) Ürün Koordinatörü Ufuk Mestan’ın konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama aynen şöyle:

“Corendon olarak, 31 Ağustos 2015 tarihinde durdurduğumuz KKTC operasyonlarımızı, Mayıs 2016’dan itibaren Akmina Travel ile işbirliği içinde tekrar başlatmayı planlıyoruz.

Bu konu ile ilgili olarak, son bir aydır KKTC hükümeti, Akmina Travel ve bazı oteller ile görüşmelerimiz sürmektedir. Bu görüşmelerde ele alınan şartların oluşması ve tarafımıza yazılı olarak konfirme ve garanti edilmesi operasyonlarımıza başlayabilmemizin tek koşuludur.

Önemli bir konu da bu koşulların oluşmasının tarihidir. Mayıs ayında başlayacak bir operasyonun satış kısmını gerçekleştirebilmemiz için yapacağımız marketing çalışmalarının en geç şubat ayının ilk günlerinde start alması gerekir, aksi takdirde müşteri toplayabilmek için gerekli zamanımız kalmaz. Şubat ayına taşan her karar olumlu bile olsa bizi bir sezon daha geciktirir. Değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Mestan: Kıbrıs’ı seviyoruz

KIBRIS’ın telefonla ulaştığı Corendon Group Ürün Koordinatörü Ufuk Mestan, “Biz Kıbrıs’ı seviyoruz. Oradaki partnerimiz ile çok güzel şeyler yapıyorduk. Ancak, bizi Kıbrıs’tan soğutan bazı gelişmeler yaşanmıştı. Zaten, tekrar Kıbrıs’a sefer başlatmak istiyorduk” dedi.

Corendon Group Yönetim Kurulu’nun tekrardan Kıbrıs’a başlama kararı aldığını kaydeden Mestan, bunun hem Kıbrıs hem de Corendon için çok iyi olacağına inandığını belirtti. Geçmişte yaşanmış olumsuz gelişmeleri yaşamamak için yazılı bir taahhüt istediklerini belirten Mestan, “Kıbrıs bizim için büyük avantaj. Oraya çok sayıda turist getirdik” dedi.

Kıbrıs partnerleri Akmina Travel Club ve Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Abidin ile bir sorunları olmadığının altını çizen Mestan, “İsmail bey 2010 yılında bizi Kıbrıs’a getirtmek için çok uğraştı. Hollanda’da fuarda standımıza geldi ve bizi Kıbrıs’a getirtti. Yeniden Kıbrıs’a gelmemizde onun büyük gayreti ve katkısı vardır. Tekrar gelmemiz için çok ısrar etti. Sürekli bizi telefonda aradı ve geldi görüştük” dedi.

Kıbrıs’a geçen yıla kadar haftada dört kez uçuş gerçekleştirdiklerini anımsatan Mestan, Kıbrıs’a on binlerce turist getirdiklerini ve onlara olan sorumluluklarını yerine getireceklerini de belirtti.

“Ülkemize yeniden hayırlısı olsun”

Corendon’un Kıbrıs partneri Akmine Travel Club Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Abidin, herkesin üzerine düşen görev ve sorumluluğu yapması durumunda güçlü tur operatörü Corendon’un yeniden ülkeye kazandırılacağını ifade ederek, Corendon’un tekrardan Kıbrıs’a başlayacak olmasının ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Sucuoğlu: Turizmde önümüzü açacak bir hamle

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, Corendon’un yeniden sefer Kıbrıs’a başlatmasının turizm açısından çok sevindirici ve olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, “Hedeflerimizden bir tanesi Corendon’u geri getirmekti. Bunu başardık. Bu hamle turizmde bizim önümüzü açacak” dedi.

Göreve ilk geldiği günlerde Corendon’un Kıbrıs’tan çekilme kararı aldığını ve üzüldüklerini belirten Sucuoğlu, bakanlığa geldiğinde ilk ziyaretini de Corendon’un Antalya’daki merkezine yaptığını belirtti. Sucuoğlu, ardından Corendon yetkililerinin 20 gün önce Kıbrıs’ta geldiğini ve tekrar görüşmeler yaptıklarını kaydetti.

Hollanda’da Corendon’un çok büyük bir prestiji olduğunu, son katıldıkları fuarda bunu gördüklerini anlatan Sucuoğlu, “Corendon’un gelişi ülke turizmi için büyük bir artıdır. Ülke turizmine bir prestij getirecek. Böylesine prestijli bir şirketi tekrardan kazanmak, bizim için çok önemliydi. İkna oldular ve başlıyorlar” dedi.

Ülke turizmi içerisinde var olan sıkıntıların ardından Corendon’un tekrar Kıbrıs’a uçuşlara başlatmasının, turizm açısından çok önemli olduğunu söyleyen Sucuoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Hollanda’da da görüşmeler sürdü ve Kıbrıs’tan Akmina Travel Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Bey ile yine anlaştılar. Hollanda fuarından edindiğimiz izlenim, Corendon’un gittiği yere diğer büyük tur şirketleri de ilgi duyar. Bu Kıbrıs turizmi için de büyük gurur verici. İnşallah bu güzel haberler devam eder. Geçtiğimiz hafta Stuttgart’ta yaptığım temaslarda çok olumlu gelişmeler yaşadık. Birçok tur operatörü ile görüşme olanağımız oldu. Berlin ve İstanbul fuarlarına büyük bir çıkarma yapmayı planlıyoruz.”

Tolun: Turizm açısından sevindirici

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, Corendon Hava Yolları’nın tekrardan Kıbrıs’a uçma kararı olmasının turizm açısından sevindirici olduğunu belirtti.

Corendon’un tekrardan Kıbrıs’a geri dönmesinde emeği geçenleri kutlamak gerektiğini vurgulayan Tolun, özellikle Turizm Bakanlığı’nın bu yönde büyük katkısı olduğuna dikkat çekti. Ülkeye turist getirmek kadar tur operatörü kazanmanın da zor olduğunu anlatan Tolun, “Ülkemize büyük kazanımı olan tur operatörü, uçak şirketi ve otelleri olan Corendon gibi büyük şirketleri küstürmemek lazımdır. Kendisi de açıkladığı gibi çok büyük zorluklarla karşılaşmış. Kazanılan acentelerin kıymetini iyi bilelim, onlara daha fazla imkânlar sağlamamız gerekir” dedi.

Bir tur operatörünün kazanılmasının zor olduğunu anımsatan Tolun, büyük acentelerin ülkemiz ile çalışmasının ülkemizdeki diğer tur operatörlerine de heyecan verdiğini belirtti ve “Bu bizim için önemli bir olaydır. Corendon’a başarılar dilerim” dedi.

Aktığ: Heyecan verici bir gelişme

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Hüseyin Aktığ, Corendon’un Kıbrıs’a uçuşlara başlamasının sevindirici olduğunu kaydetti.

Geçen yıl Corendon ile ilgili yaşanılan gelişmelerin üzücü olduğunu ve turizmi etkilediğini ifade eden Aktığ, “Bu olumsuzluklar turizmcilerin 2016 yılına karamsar bakmalarını sağlamıştı. Ancak, Corendon’un tekrardan Kıbrıs’a uçacağını açıklaması 2015 yılında kaybedilen turist sayısının 2016’da kapatılacağını gösteriyor” dedi.

Corendon’un yaptığı bu hamlenin turizmde ülkemizi hedefe biraz daha yaklaştırdığını kaydeden Aktığ, Corendon’u tekrar ülkeye kazandıranları kutladı.

“Kıbrıs, Corendon’u el birliği ile bitirdi!” duyurusu ile çekilmişlerdi

Şirket geçtiğimiz yıl “Kıbrıs, Corendon’u el birliği ile bitirdi!” başlığı ile duyurarak Kıbrıs’tan çekildiğini açıklamıştı.

Yurt dışında gerçekleşen uluslararası fuarlarda ülkemizi de tanıtan ve en fazla turist taşıyan şirketlerden olan Corendon Grubu’nun bu kararı turizm çevrelerinde şok etkisi yaratmıştı.

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, Corendon’un adadan çekilmesinin turizm açısından büyük kayıp olacağını açıklayarak yetkililerin önlem almasını isterken, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Hüseyin Aktığ ise Corendon Grup’un Kıbrıs’tan çekilme kararı almasının ülke turizmini büyük oranda etkileyeceğini söylemişti.(Kıbrıs Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.