Polonya Bölgesel Havaalanları Birliği Başkanı Artur Tomasik “Polonya’daki bazı havaalanlarının iflas tehlikesi yaşadığı söyleyerek, “Salgının neden olduğu kısıtlamalar nedeniyle, Polonya havacılık endüstrisindeki kriz o kadar derin ki, işten çıkarmaların yanı sıra, bazı Polonya havalimanlarında iflas tehlikesi var. Ek hükümet yardımı gerekiyor ve zara eden havalimanlarının desteklenmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Örneğin, Poznan’daki havaalanındaki durum o kadar zor ki, yönetim işten çıkarmalara başladı. Ekim ayına kadar istihdam oranı yüzde 16 azaldı ve en kötü senaryoda havalimanı yönetimi, çalışanların yüzde 40’ına kadar işten çıkarma olasılığını düşünüyor.

Tomatik, “Eylül ayı başına kadar, Poznan havalimanı 20 milyon PLN (5,28 milyon ABD $) tutarında zarar kaydederken, yıl sonunda 40 milyon PLN’ye (yaklaşık 10,5 milyon ABD $) çıkacağı tahmin ediliyor. Polonya’daki diğer bölgesel havalimanlarındaki durumunun da pek iyi sayılmayacağını, ancak şimdiye kadar ciddi personel kesintileri olmadan faaliyetlerini yürütüyor” vurgusunda bulundu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.