Hollanda’da Lahey Temyiz Mahkemesi, hükümetin Covid-19 salgınını önlemek amacıyla 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez uygulamaya koyduğu sokağa çıkma yasağının gerekli olduğuna hükmetti.

Temyiz Mahkemesi, salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulanmasını gerektiren olağanüstü koşullar olduğunu vurgulayarak, yerel mahkemenin ihtiyati tedbir kararını bozdu.

 BBCTürkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre Hollanda’nın Bilim Kurulu olan, Salgın Yönetim Ekibi’nin tavsiyelerinin, hükümetin sokağa çıkma yasağı kararı alması için yeterli bir neden olduğu vurgulanan kararda, “Mahkeme, sokağa çıkma yasağının getirilmesinin orantılı olduğu ve diğer seçeneklerin makul bir şekilde mevcut olmadığı görüşündedir. Dolaşım hakkı gibi temel hakların geçici ve sınırlı ihlali, bu nedenle haklıdır” denildi.

Hükümet tarafından 23 Ocak’ta yürürlüğe konan sokağa çıkma yasağı, “Virüs Gerçeği” (Virüs Waarheid) adlı örgütün başvurusu üzerine, 16 Şubat’ta Lahey Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

Hükümet, 2 Mart’ta sona erecek olan sokağa çıkma yasağını 15 Mart’a kadar uzattı. Yasağın bu tarihten sonra da devam edip etmeyeceğine gelecek hafta karar verilecek

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.