Hava taşımacılığı alanında, koronavirüs pandemisinin durgunluğundan sonra, büyük ölçekli değişiklikler öngörülüyor.

Ya dezenfekte ol ya da uçuşu unut

Her şeyden önce, havalimanında uçuş öncesi kayıt süreci (check in) değişecek. Sesli kayıt ve göz tarama sistemleri devreye girecek. Buna ek olarak, uçuş öncesi yolcular için termal tarayıcılar ve dezenfeksiyon için oluşturulan özel “koridorlardan”  geçirilecek.

Uçakta ön koltukların ceplerini boş bırakılacak, yolculara uçuş öncesi kabin personeli tarafından antibakteriyel jel, maske, lateks eldiven ve alkol türevli mendil vb. verilecek.

Sosyal mesafe kuralı çerçevesinde orta koltuklar boş bırakılacak veya sökülecek, bu dar göevedli bir uçakta yüzde 33’lük bir koltuk sayısında eksilmeye yol açacak. Yolcular için bu ek maliyet oluşturacak.Hava yolu şirketi için ortaya çıkan maliyet yolcuya tahvil edilecek ancak koltukların kaldırılması ve boş bırakılmasından dolayı da yakıt giderlerinden büyük oranda tasarruf edilecek. Bu aynı zamanda karbon salımı açısından  bir iyileşmenin işareti sayılacak.

Ucuz bileti unutun

Yolcu biletlerinde kampanyalar yapılmayacak. Her ülkenin sivil havacılık otoritesinin tespit ettiği alt ve üst sınır ücret politikası hayata geçecek.

İkram konseptinde önemli değişiklikler olacak. İkramlarda atıştırmalık konsepti hayata geçecek. Özel menüler bir süre uçaklarda görülmeyecek.

Yurt içi uçuşlarda korona testi istenmezken, yurt dışı uçuşlarda bu test mutlaka istenecek. Test faturası ortalama 35 dolar düzeyinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Öte yandan, birçok ülke vize uygulamalarını yeniden hayata geçirecek, vizesiz uçuşlar uzun süre yapılamayacak.

Geniş gövdeli uçakların, sosyal mesafe uygulaması nedeniyle maliyetleri artacak ki, bu  uçakların bir süre daha yere çekilmesi anlamına geliyor. Dar gövdeli uçaklara sahip olan şirketlerin avantajlı konuma geçecek.

Uçuş emniyet kurallarına uymayanlara ağır yaptırımlar

Uçuş güvenliğine yönelik önlemler artırılacak. Uçuş esnasında maske ve eldiven kullanmayan yolculara sadece idari para cezasına verilmeyecek, tüm şirketlerin kara listesine (Black list) alınacak; ev hapsi veya kamusal hizmette zorunlu çalışma cezaları verilecek.

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.