ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC) Corona virüsünün en yaygın bulaşma biçimlerinden birine nefes alıp-vermeyi de ekleyerek Corona virüsü kılavuzunu güncelledi.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ABD’de Corona virüsü enfeksiyonu vaka sayısı 6 milyon 800 bini geçti.

CDC’nin internet sitesinde yayınlanan güncellemede, enfekte kişilerin öksürmesi, hapşırması, şarkı söylemesi, konuşması ya da nefes almasıyla Corona virüsü barındıran parçacıkların havaya yayıldığı, başkalarının bu parçacıkları solumasının Corona enfeksiyonuna yol açabileceğine ilişkin kanıtların çoğaldığı yazılı.

CDC, “Bu parçacıklar solunum yoluyla; burun, ağız, solunum yolu ve akciğerlerle bulaşır ve enfeksiyona neden olur. Virüsün yayıldığı esas yolun bu olduğu düşünülüyor” ifadelerine yer verildi.

Parçacıklar, kişinin şarkı söylemesi ya da fiziksel egzersiz yapması durumunda yaklaşık 2 metreden daha ileri gidebilir.

CDC, Corona virüsünden korunmayla ilgili kılavuzdaki bilgileri de yeniledi. Daha önceki kılavuz; 2 metrelik sosyal mesafeyi korumayı, el yıkamayı, yüzeyleri dezenfekte etmeyi ve maske takmayı öneriyordu.

CDC şimdiyse hasta kişilerin evde kalmasını, kendilerini başkalarından tecrit etmesini ve ”iç mekanlarda havadaki mikropları azaltmak için havalandırma filtresi kullanılmasını tavsiye ediyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.