Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, savunma alanında, savaş uçakları ve denizaltılar ile ilgili atılabilecek adımların da gündeme geldiğini söyledi.

Türkiye’ye dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin gündemine ilişkin, “ağırlıklı olarak olarak savunma sanayiinden siyasi ve askeri konulara kadar atabileceğimiz ortak adımlar ve beraber yapabileceğimiz yatırımlar oluşturdu” dedi.

Erdoğan, ABD ile Türkiye arasında kriz yaratmaya devam eden S-400 füze savunma sistemi konusunda geri adım atmalarının söz konu olmadığını vurguladı.

S-400’lerin alım sürecinin devam ettiğini belirten Erdoğan, “Uçak motorları konusunda da aynı adımı atacağız. Bir diğer konu, gemi inşasında da yine beraber birçok adım atabiliriz. Denizaltılara varıncaya kadar, burada da yine Rusya ile müşterek adımlarımız inşallah olacaktır” dedi.

Biden ile önümüzdeki ay Roma’daki G20 zirvesinde görüşeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı, “Oradan da inşallah Glasgow’a gideceğiz. Glasgow’da da büyük ihtimalle görüşeceğiz. Demek ki hayra alamet bazı adımlar atılıyor” şeklinde konuştu.

Erdoğan Roma’daki görüşmede Suriye’deki son durum, askeri-siyasi-ekonomik-ticari tüm ilişkiler ile F-35 sorununun gündeme geleceğini belirtti:

“Suriye ile ilgili ABD’nin yaklaşımı ne olacak? Bunları dillendirme fırsatımız olacak. Aramızdaki askeri siyasi, ekonomik, ticari tüm ilişkileri ele alacağız. Mesela F-35 sorunu ne olacak? 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yapmışız. Bu ne olacak? Bunların akıbetini görmemiz lazım. Biz elimizde bol para var da bunları etrafa saçan bir ülke değiliz. Bu paraları da kolay kolay kazanmadık, kazanmıyoruz. Ya uçaklarımızı verecekler ya da parayı verecekler.”

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.