Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkOnur Air çalışanları haklarını arıyor

Onur Air çalışanları haklarını arıyor

19 aydır maaşlarını alamayan Onur Air çalışanları haklarını arıyor.

HAVA SEN”in desteğiyle, Onur Air genel müdürlük binası önünde basın açıklamasında bulunan 200 pilot, kabin memuru ve teknisyenler adına bir basın açıklamasında bulunuldu.

Şirketin sahibi Cankut Bagana, çalışanlardan 8 kişiyi görüşmek üzere çalışma ofisine davet etti. Şu an görüşmeler devam ediyor.

TALPA’dan destek geldi.

TALPA adına yönetim kurulu başkanı Başkanı H.Murat Ersoy da çalışanların hak arayışlarına destek veriyor. Medyaya konuşan Ersoy, şirket çalışanlarının 19 aydır maaş alamadığını  belirterek, hukuki süreçte kendilerine yardımcı olduklarını ve bundan sonra da olacaklarını dile getirdi.

Onur Air çalışanlarının basın bildirisinde şu ifadeler yer aldı;

Öncelikle burada bizimle olan siz değerli basın mensupları , mesai arkadaşlarım, tüm havacılık çalışanları ve kolluk kuvvetlerini selamlıyorum..

Bizler Onur Air A.Ş. de verilen görevleri  özverili, fedakar ve layığı ile yapan, senenin 8 ayında yurtdışında görev yaparak memleket hasreti ve aile özlemi  ile ülkesine döviz kazandıran, hak etmiş oldukları alacaklarını zamanında alamasalar dahi seslerini çıkartmayıp şirketine sadakat gösteren aidiyet duygusu güçlü ONUR AIR çalışanlarıyız.

Fortune dergisinin farklı sektörlerden 500 şirketin, 2019 yılındaki net satışlarına göre belirlenen listesinde; Türkiye’nin en köklü havayollarından olan Onur Air, 3 milyar 127 milyon 10 bin 71 liralık satış geliriyle 110. sırada yer almıştır.

2019 yılında Mısır’daki uçuş operasyonlarını 3 uçaktan 9 uçağa çıkartan Onur Air A.Ş. kazançlarına kazanç katarken biz çalışanlarını çalışırken mağdur etmeye devam etmiştir.

 Mart 2020 tarihinde önce Cidde daha sonra da Mısır uçuşlarını durduran Onur Air, Temmuz ayından Kasım ayının ilk haftasına kadar yapmış olduğumuz charter uçuşlarımızda devletin ilgili kurumlarına çalıştığımızı bildirmemiş, bizlere hiç bir ödeme yapmamak için yine devletin Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalandırma yoluna gitmiştir. Temmuz 2020 ile Ocak 2021 ayları arası Airbus 330 uçakları ile Amerika uçuşları gerçekleştirmiş ve geçen 19 aylık süre içerisinde çalışanlarına hiç bir açıklama yapmayıp her hangi bir ödeme de yapmamıştır.

 Bu zaman zarfında aile birliktelikleri bozulan, hastalanıp tedavi göremeyen, ellerindeki değerli eşyalarını satarak yaşamaya çalışan, çeşitli işlerde çalışmak zorunda bırakılan Onur Air çalışanları ciddi mağduriyetler yaşamıştır.

Çalışanların sağlık sigortaları iptal edilmiş, uçuş ekiplerinin Lisans yenilemeleri ve sağlık sertifikaları tazelenmeyerek lisanlı görev yapamayacak duruma getirilip ayrı mağduriyet oluşturulmuştur. Ücretli ve ücretsiz izin konularında kanuna aykırı olarak keyfi uygulamalar yapılmış, KÇÖ ödemesi almış olan teknik personel mesaiye çağırılarak çalıştırılmıştır.

Airbus tip eğitimi için evini ve arabasını satarak , kredi çekerek eğitim almak isteyen pilotlardan alınan peşin €38.000 para karşılığında verilmesi gereken eğitimler tamamlanmamış, geri ödemesi yapılmamıştır.

Bizler Onur Air çalışanları olarak hakkımız olan alın terimizi, bu mağduriyetlerin giderilmesini Onur Air ve bağlı şirketlerin sahibi Cankut BAGANA ve yönetim kurullarından  talep etmekteyiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing çalışanlarının emniyet kaygısı panel patlamasından sonra %500 arttı

 Boeig'ten bir yönetici, bir ihbarcının açıkça konuştuğu için misillemeye katlandığını söylemesinin ardından, Boeing çalışanlarının...

Erhan Arıklı: Havacılık alanındaki en önemli projemiz Ercan Havalimanı’dır

 Erhan Arıklı "KKTC Havacılığında Gelişmeler ve Karşılaşılan Sorunlar” konulu panele katılarak, "Havacılık alanındaki en...

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Karadağ, Pegasus Havayolları’nın İstanbul seferini neden engelledi?

Karadağ hükümeti, Pegasus Hava Yolları'nın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile başkent Podgorica arasında uçuş...

Aeroflot’ta evcil hayvanlara yolcu koltuğunda seyahat

Rus hava yolu şirketi Aeroflot, evcil hayvanlarla birlikte yolcu koltuğunda seyahat imkanı veren uygulamayı...

Tacikistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başladı

Tacikistan, Türkiye'nin nisan ayı başında aldığı e-vize kararına karşı Türk vatandaşlarına uyguladığı vizesiz rejime...

Atlanta dünyanın en yoğun havalimanı olurken, İGA İstanbul Airport ilk 10’a girdi

Hartsfield-Jackson Atlanta (ATL), 2023 yılında havacılık merkezinden geçen 104.653.451 yolcuyla dünyanın en yoğun havalimanı...