Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Cumhuriyet’in 100’üncü yıl kutlamaları kapsamında Mustafa Kılıç “ Havada İz Bırakanlar ” sergisi düzenliyor

Cumhuriyet’in 100’üncü yıl kutlamaları kapsamında köşe yazarımız Mustafa Kılıç “ Havada İz Bırakanlar ” sergisi düzenliyor.

Ankara Etimesgut Belediyesi Türk Tarih Müzesi ve Parkı Sergi Salonunda gerçekleştirilecek serginin ana teması Cumhuriyet ile yaşıt sayılacak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurulmasını istediği Türk sivil havacılığının ilk organizasyonu olan Türk Tayyare Cemiyeti olarak belirlendi. Sergide havacılık fotoğrafları, belgeler ve objeler meraklıların izlemesine sunulacak.

Sergi ile ilgili açıklama yapan Mustafa Kılıç “16 Şubat 1925 tarihinde kurulan, sonrasında 1935 yılında adı Türk Hava Kurumu olarak değiştirilen sivil toplum örgütünü tanıtmak ve sevdirmek ana amaç edinildi. THK’yi tanıtmak, ilk yıllardaki misyonuyla havacılığı tanıtmak, sevdirmek, o alanda Türk havacılığının gelişmesi için ben de kendi çapımda katkı sağlamaya çalışıyorum. Keşke THK ticari kaygılardan uzaklaşsa yine 1935’lerdeki misyonuna; havacılığı sevdirmek, havacı gençlik yetiştirmek adına sportif havacılığa ağırlık vermesinde fayda var diye düşünüyorum. Kurum maalesef kötü yönetildi. Toparlanması biraz zor gibi gözüküyor. Umarım daha güzel günleri THK görür.” dedi.

Bu sergide Atatürk’ün manevi kızı Sayın Sabiha Gökçen’in fotoğraflarına ağırlık verildi. Ayrıca kuruma ait fotoğraflar, belgeler ve objeler özenle seçilerek izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Havada İz Bırakanlar sergisi 26 Ağustos 2023 tarihinde saat 14.00’da Ankara Kulübü Derneği Seymenleri’nin gösterisi ile açılacak. Müze Pazartesi günleri hariç 09.00 / 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Havacıların ve havacılık meraklılarının bu etkinliği kaçırmamalarını öneriyoruz.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR