Türk turizmi 2016 turizm sezonuna Rusya krizi, darbe girişimi ve terör olaylarının gölgesinde giriş yaptı. 2016 turizm sezonunun ilk sekiz ayında Muğla’ya hava yolu ile 691 bin turist geldi.

Türkiye’nin önemli turizm ili Muğla’da diğer turizm bölgeleri gibi turizm sektöründe yılın ilk yarısında ciddi kayıp ile karşılaştı. Sektör, Rusya ve İsrail’le ilişkilerin normalleşmesiyle Temmuz’a büyük moralle girdi. 2016 turizm sezonunun ilk 8 ayında hava yolu ile Muğla’ya gelen turist sayısı yüzde 30 düşüşle 691,33 oldu. Bu verilere göre ilk sırayı 444,356 ile İngiltere alırken en büyük artış yüzde yüz oranı ile 55,241 ile Ukrayna oldu. Almanya 46,726 ile üçüncü olurken 36,783 ile Hollanda dördüncü sırada yer aldı.

Ukraynalı seyahat acentelerinin Marmaris’teki sezon sonu gala gecesine katılan Dalaman Havalimanıı Genel Müdürü Hamdi Güvenç gazetecilere 2016 sezonunu değerlendirdi. Güvenç, turizm sezonun kötü başladığını ancak Rusya krizinin çözülmesi ile birlikte uçakların dolu gelmeye başladığını söyledi. Güvenç, 2017 sezonunda rekor beklediklerini açıklayarak, 2014 sezonunda kırılan rekorun 2 yüz bin üstüne çıkmayı hedeflediklerini kaydetti. Almanya’nın Germany Airways hava yolu şirketi anlaştıklarını ve haftada 2 yeni sefer daha eklendiği müjdesini de veren Hamdi Güvenç ,bölgede yerleşik yaşayan yabancıların kış sezonunda uçak sıkıntıları olduğunu bu yönde yabancı hava yolu şirketleri ile ek sefer konması yönünde çalışma yürüttüklerini söyledi.

“Hava limanlarımız Avrupa’dan daha güvenli”

Türkiye’nin dünyada yeri doldurulamayacak bir turistlik ülke olduğunun altını çizen Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, Türkiye’deki havalimanlarının güvenli olmadığı konusunda Avrupa’da kara propaganda yürütüldüğünü, Türkiye’nin hava yolu güvenliği olarak dünyanın en güvenli ülkeleri arasında yer aldığına dikkat çekti. Türk hava limanlarının son derece modern teknolojiyle donatıldığına değinen Güvenç, Türk havacılığının son 15 yılda çok mesafe kat ettiğini belirtti. Avrupa’nın en güvenli havalimanlarının Türkiye’de olduğuna vurgu yapan Güvenç, havalimanlarındaki güvenlik tedbirlerinin de en üst düzeyde olduğunu kaydetti. İngiltere’nin güvenlik şirketinin Haziran ayında yapmış olduğu incelemede Dalaman havalimanının tam not aldığını ifade eden Hamdi Güvenç, Avrupa ve Rusya’daki hava yolu şirketlerinin resmi internet sitelerinde Türkiye havalimanlarının tanıtım filmlerinin paylaşıldığına işaret etti.

(AKŞAM)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.