Rusya ile yaşanan kriz, IŞİD ve terör örgütü PKK’nın saldırıları gibi nedenlerle bir hayli zor günler geçiren turizm sektöründe darbe girişimi nedeniyle iptaller başladı.

İptallerden en çok etkilenen iller arasında İstanbul ve Ankara gelirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğla’nın Marmaris ilçesinde kaldığı otele saldırı düzenlemesi de bu bölgeyi çok olumsuz etkiledi. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşananlar sonrası, gelen yabancı turist sayısında yaşanan düşüş, Atatürk Havalimanı’nın pasaport kontrol noktalarında göze çarpıyor.

Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine göre, pasaport kontrolünde diğer ülke vatandaşları için ayrılan bölümden geçen insan sayısındaki azlık dikkat çekerken, Türkiye’ye giriş yapan Türk vatandaşları için ayrılan kısımda yoğunluk yaşanıyor. Türk vatandaşları yoğunluğun azalması için yabancılara ayrılan bölüme kaydırılabiliyor. Ancak sektör temsilcileri kendilerinden emin. Büyük bir sınavdan geçtiklerini belirten sektör temsilcileri, “Türkiye turizmi kötü günleri geride bırakabilecek güçte. Bu sıkıntıları da aşıp yeniden eski günlerimize döneceğimize inanıyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE’DEN AYRILMAK İÇİN BÜYÜK TALEP YOK’

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık da, “Olaylar daha çok sıcak. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki olaydan sonra dünya kamuoyunda İstanbul pek güzel gösterilmedi. Etkileri tabi ki olacaktır. Ancak İstanbul’da zaten son dönemlerde kötü bir durum yaşanıyordu turizm sektörü için. Üstüne daha ne kadar etkisi olabilir buna da bakmak gerekiyor. Ankara da olumsuz etkilenen iller arasında. Zaten çok fazla yabancı misafirin geldiği bir il değil. Ancak siyasi bir başkent olması sebebiyle yabancı misafirler olabiliyordu. Bunların dışında Türkiye’de tatil için bulunanların yaşanan olaylar sonrası Türkiye’yi terk etmek için çok büyük çaplı talepleri olmadı. Bu aslında sevindirici bir gelişme. Gelecek için umutlu olmamızı sağlıyor” dedi.

‘UÇAKTAN İNMEDEN ÜLKELERİNE DÖNDÜLER’

2015’ten bu yana Türkiye turizminde sıkıntılar yaşandığını belirten Güney Ege Otelciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu, bayramla beraber toparlanmaların başladığını ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele düzenlenen saldırı sonrası ‘berbat bir gece’ yaşandığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanının kaldığı ve çevresindeki otellerde kalan turistlerin çok kötü bir gece geçirdiğini söyleyen Bülbüloğlu, “Tek sevindirici taraf hiçbir personel ve misafirin zarar görmemesi. Sabah 06.00’ya kadar çatışmalar devam etti. Ancak tüm bunlar bitmesine rağmen yurt dışından gelen rezervasyonlar yok denecek kadar az. Cumartesi ve pazar günü Dalaman’a inen uçaklardan hiç inmeden ülkesine inen turistler oldu. Yerli turist de cumartesi gününden itibaren otelleri terk etmeye başladı. Ancak bölgemizde sosyal hayat devam ediyor. Turistlerin korkacağı hiç bir şey yok. Marmaris yeniden eski günlerine dönecektir” ifadelerini kullandı. (Turizm Güncel)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.