Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze Türkiye ve Rusya arasındaki charter uçuşlarının 2016 yılı içerisinde yeniden başlamayacağını söyledi.

Rus İzvestiya gazetesine konuşan Lomidze, Türk heyetinin Moskova’ya gelerek Rus yetkililerle yaptığı görüşmeye dikkat çekti. Lomidze, “14 Temmuzda yapılan görüşmede Rus tarafı çekincelerini ve sorularını dile getirdi. Havaalanlarının güvenliği, otellerin güvenliği, turistlerin havaalanından otele transferindeki güvenlik ve turistik geziler esnasındaki güvenlik görüşüldü.” dedi.

Lomidze, görüşme sonucunda Türk tarafının, doğu ve güneydoğu bölgeleri de dahil olmak üzere ülke içinde turistler için tehlike arz eden yerlerin listesini sunma kararı alındığını belirtti.

Lomidze ayırıca, “Rus tarafının taepleri ve Türk tarafının buna vereceği karşılık ortak çalışma grubu tarafından tek bir belgede toplanacak, görüşülecek ve uygulamaya konacak.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rusların Türkiye turu taleplerinde azalma olduğunu söyleyen Lomidze, bunun Türkiye’de meydana gelen darbe girişimi ile alakalı olduğunu ifade etti.

14 Temmuda charter uçuşlarının yeniden başlamasını görüşmek üzere Moskova’ya gelen Türk heyeti, burada Rusya Kültür ve Turizm Bakanı, Ulaştırma Bakanı ve İç İşleri Bakanı ile bir görüşme gerçekleştirmişti. 6 saat süren görüşme sonunda Türkiye’de güvenlik konularını izlemek üzere görevlendirilecek olan ortak bir çalışma grubunun kurulmasına karar verilmişti.(HaberRus)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.