Danimarka, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 9 ülkenin katıldığı Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında üretilen F-35 savaş uçaklarından 27 adet almayı planlıyor.

Projede üretilen ilk uçaklar ABD ve Hollanda’ya teslim edilirken test uçuşları sürüyor. Teslimatta bu iki ülkeyi Norveç izleyecek.

Danimarka hükümeti de parlamentodaki Sosyal Demokratlar, Danimarka Halk Partisi, Radikaller ve Liberallerin desteğiyle projeden 56 milyon krona mal olacak 27 adet uçak alımını Folketinget’ten geçirmeyi planlıyor.

Bütçenin durumuna göre ilk etapta 21 uçak ve sonrasında 6 uçak daha alınması planına Muhafazakar Parti ve Sosyalistler (SF) karşı çıkıyor.

Savunma Bakanı Peter Christensen, yapılacak alımla bugün kullanılan eski F-16 uçaklarıyla yerine getirilen görevleri yapmaya devam edeceklerini belirtiyor.
Christensen, 179 sandalyeli parlamentoda projeye 139 destek oyu olduğunu söyledi.

Ancak Muhafazakarlar ve SF anlaşmaya karşı olduklarını ve görüşmelerin bırakılmasını istiyor.

SF’li eski Dişişleri Bakanı Holger K. Nielsen 21 uçak alımının yeterli olacağını ancak hükümetin Danimarka’nın başka ülkelere operasyonlara katılımı üstlendiğini belirterek, “Danimarka bunu katiyen yapmamalı. Önleme, dış yardım yapma askeri olmayan çözümlere odaklanmalıyız” şeklinde görüş belirtiyor. (Haberler.dk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.