Dünyanın 2’inci büyük kargo uçağı Yenişehir Havalimanı’na iniş yaptı.

Balıkesir’in Bandırma ilçesine yapılacak elektrik santralinde kullanılcak 81 tonluk pervaneyi getirmek için Yenişehir Havalimanı’na iniş yapan Dünya’nın 2’inci büyük kargo uçağı Antonov An-124, devasa büyüklüğü ile görenleri şaşkına çevirdi.

Rus uçağı olan Antonov An-124’ün boş ağırlığı 175 ton olan uçak 150 ton taşıma kapasitesine sahip, Çin’den aldığı 81 tonluk pervaneyi 20 saatlik yolculuğun ardından Bursa Yenişehir Havalimanı’na getiren uçağın içindeki pervaneler 3 saatlik çalışmanın ardından boşaltıldı. Uçağın içinden TIR’lara yüklenen 81 ton ağırlığındaki pervaneler monte edilmek üzere Bandırma’ya doğru yola çıktı.

Uçağı Türkiye’ye getiren şirketin Lojistik Sorumlusu Hakan Bakar, “Antonov An-124, dünyanın en büyük kargo uçaklarından bir tanesi uzak doğudan santralimizin arıtma tesisinin pervanesini getirdi. Bu pervane olamadan arıtma tesisi çalışmıyordu. Bu pervane olmadığı için santralimizi durdurmak zorunda kaldık. Gelen bu parçanın montajından sonra tesisimiz faaliyete geçecek” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.