Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun  Diyarbakır ziyaretinde duyurusunu yaptığı Diyarbakır-Erbil uçak seferi dün Diyarbakır’dan başladı. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehdi Eker, Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Türk Hava Yolları Ortadoğu ve Kıbrıs Satış Başkan Yardımcısı Adem Ceylan  ve Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile bölge işadamları ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinden oluşan yolcular 15:45’te Diyarbakır’dan havalandıktan sonra saat 16:45 sularında Erbil Havaalanına indi. Türk Hava Yollarının TK-846 sefer sayılı Ordu uçağı havacılık geleneklerinden olan ilk uçuş merasimiyle karşılandı.

Diyarbakır’dan ilk direkt uçuş Erbil’de törenle karşılandı.

Uçak itfaiye araçlarının sıktıkları suların arasından aprona yanaştı. İlk seferle gelen yolcuları apronda Erbil Valisi Nevzad Hadi, Havaalanı Müdürü Talar Faik ve Türkiye’nin Erbil Baş Konsolosu Mehmet Akif İmam karşıladı.

Daha sonra havaalanında ilk sefer onuruna pasta kesildi.

‘Önemli bir gün’

eker

Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker, seferlerin ilişkileri geliştireceğini söyledi.

Erbil Havaalanı’nda bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı ve İstanbul Milletvekili Mehdi Eker Diyarbakır-Erbil uçuşlarının Bölgesel Kürt Yönetimi ve Türkiye açısından önemli olduğunu söyledi:

“Bu seferlerin başlamasıyla Bölgesel Kürt Yönetimi ile ilişkilerimiz bir adım daha ileriye taşınacak. Daha önce sadece aktarmalı seferlerle İstanbul üzerinden olan seferler artık Diyarbakır’dan direkt olarak ve haftanın üç günü yapılacak. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu on gün önce açıklamıştı. Çok mutluyuz. Sosyal ve ticari hayatımıza bu seferler ivme kazandıracaktır. Çok iyi ilişkiler içerisindeyiz ve bu ilişkiler daha da ileri bir noktaya taşınacaktır.”

‘Başımız ve gözümüz üzerine geldiniz’

nevzad-hadi

Erbil Valisi Hadi gelenleri, ‘başım gözüm üstüne geldiniz’ diye karşıladı.

Erbil Valisi Nevzad Hadi ise Diyarbakır’dan başlayan direkt seferlerin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek ‘başımız gözümüz üzerine geldiniz’ dedi.

“Kendi adıma, Ulaştırma Bakanım ve halkım adına çok mutluyum. Yerel bir anlatımla demek istiyorum ki ‘başımın ve gözümün üzerine geldiniz.’ Diyarbakır-Erbil hattı için çok gururlandık. Vatandaşlarımız için bu rahat seyahat hattı ilişkilerimizi daha da geliştirecek ve güçlendirecektir. Barış ve saadeti de güçlendirmesi dileğiyle emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

‘İlk uluslararası uçuş Erbil’e’

Diyarbakır Havaalanı’nın Uluslar arası Gümrük Kapısı olmasının hemen ardından ilk uluslararası uçuşun da gerçekleşmiş olmasından dolayı mutlu olduğunu söyleyen Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Bölgesel Kürt Yönetimi ile var olan yakınlığın daha da yakın bir noktaya taşındığını söyledi. Aksoy, Diyarbakır’dan Erbil’e ve Erbil’den Diyarbakır’a seyahat etmek isteyenlerin bu işi artık daha güvenli ve zahmetsiz gerçekleştirebileceklerini belirtti.

erbil

İlk sefer için Erbil Havaalanı’nda pasta kesildi.

‘Amaç her alanda ilişkileri güçlendirmek’

Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile her alanda ilişkilerin güçlendirilmesini amaç olarak belirlediklerini söyleyen Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, Diyarbakır-Erbil hattının bu ilişkilere önemli katkı sağlayacağını belirtti. İnam uçuşların bir kardeşlik sembolü olarak görülmesini de arzu ettiklerini ifade etti.

Türk Hava Yolları Ortadoğu ve Kıbrıs Satış Başkan Yardımcısı Adem Ceylan ise son beş yılda Türk Hava Yolları’nın Avrupa’da en iyi havayolu şirketi seçildiğini hatırlatarak Diyarbakır-Erbil hattıyla bunu bir adım öteye taşıyacaklarını söyledi. Ceylan seferlerin sosyal, ticari ve turistik ilişkileri güçlendireceğini kaydetti.

Türk Hava Yolları’nın Diyarbakır-Erbil uçuşları haftanın üç günü yapılacak. Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi Türkiye Saatiyle 23:45’te; Erbil’den Salı, Perşembe ve Pazar günleri sabah 05:00’te düzenlenecek. Bilet fiyatları ise gidiş-dönüş 169 Dolardan başlayacak.(Abdülkadir Konuksever-Al Jazeera)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.