Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yapımı süren yeni Ercan Havalimanı terminal binası ve PAT sahaları inşaatını ziyaret ederek, yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ve T&T Ercan Havalimanı İşletmeciliği Genel Müdürü M. Serhat Özçelik tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, projenin teknik ve mimari detaylarının yer aldığı bir brifing verildi.

Cumhurbaşkanı için hazırlanan sunumda, yapımı süren yeni Ercan Havalimanı inşaatının proje mühendisi Tunç Adanır, projenin detaylarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Akıncı’ya bilgi verdi. Sunumda ayrıca Kıbrıs sorununa bulunacak olası bir çözümde, yeni havalimanının terminal ve apronunun kapasitesinin daha ileriye nasıl çıkarılabileceğiyle ilgili fikirler, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, brifingin ardından yeni terminal inşaatını inceleyerek, yetkililerden projeyle ilgili detaylı bilgi aldı.

“HAVA ULAŞIMINDA ÇOK DAHA İYİ NOKTALARA GELEBİLMEMİZ İÇİN ALT YAPIMIZIN DA GELİŞMESİ LAZIM”

Burada yaptığı konuşmada Kıbrıs’ın ada olması nedeniyle hava ulaşımının önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Dört tarafı denizlerle çevrili bir adada yaşıyoruz. Dolayısıyla hava ulaşımının ne kadar önemli olduğu, sadece bu gerçekliğimizle belli oluyor.” şeklinde konuştu. KKTC’nin dünyanın geri kalanıyla kara ulaşımının olmadığını, deniz ulaşımında ise iyi noktada olunmadığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Deniz ulaşımında da çok ileri noktalarda değiliz aslında olmamız lazım. Onu da el birliği ile daha ileri seviyelere getireceğiz. Ama hava ulaşımında çok daha iyi noktalara gelebilmemiz için alt yapımızın da gelişmesi lazım. Ercan’da yeni terminal, yeni pist ve eski pistin geliştirilmesi olayı bu bağlamda son derece önemli bir projeydi…” dedi.

“GELECEKTE DOĞRUDAN UÇUŞLARIN DA BU HAVAALANINA YAPILMASI EN BÜYÜK ARZUMUZ VE HEDEFİMİZDİR”
Yapımı süren yeni Ercan Havalimanı terminal binası inşaatının hızla ilerlediğini söyleyen Cumhurbaşkanı, inşaatın 2020 yılına kadar tamamlanmasını temenni etti. Yeni havalimanının tamamlanması ile ilk etapta 5 ile 8 milyon arası yolcu kapasitesi olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ın turizm açısından daha cazip bir hale gelmesi ve Ercan’ın bugünkünden daha önemli bir hale gelmesini temenni ettiğini dile getirdi.

Konuşmasında Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini içlerine sindirmesinin önemine de değinen Cumhrubaşkanı Akıncı, Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözümle, Ercan Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açık bir havalimanı haline geleceğine de dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu: “10 milyona kadar hizmet verebilecek bir alt yapıdan bahsediyoruz. O nedenle burası bittiği zaman öyle inanıyorum ki iftihar edeceğimiz bir terminal binası ve havaalanına kavuşmuş olacağız. Kıbrıs sorunu içinde bulunduğumuz koşullar nasıl gelişir, nasıl şekillenir onu bugünden kestirmek kolay değil. (Kıbrıs sorununa) Bulunacak olan bir çözümle, Ercan uluslararası uçuşlara açık bir havaalanı haline gelecektir. Güneyde Larnaka neyse, kuzeyde Ercan aynı niteliğe sahip olacaktır… Kıbrıs’ta çözüm bulunur ya da bulunmaz, biz bu havaalanımızla Türkiye üzerinden de olsa bir şekilde ‘touch down’ yaparak yani yere değerek ve yeniden havalanmak suretiyle dünyanın her yerine ulaşma imkanına sahibiz ama gelecekte doğrudan uçuşların da bu havaalanına yapılması en büyük arzumuz ve hedefimizdir. Bunun için bıkmadan usanmadan çalışacağız.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasının sonunda, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’a, müteahhit firma, mimar ve mühendislerle birlikte yeni havalimanı inşaatında çalışan bin 200 çalışana emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.