Ordu Giresun Havalimanı’nın dolgu işleri için açılan taş ocağı Ordu Büyükşehir Belediyesi’nce katı atık depolama tesisi olarak kullanılacak.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk denize dolgu yapılarak açılan havalimanı olan Ordu Giresun Havalimanı için Ordu’da açılan taş ocakları Ordu Büyükşehir Belediyesi’nce 20 yıllığına kiralandı. Katı atık depolama tesisi kurulmak üzere kiralanan tesislerde 19 ilçenin katı atığı depolanacak.

e3491040-ac4d-4cbe-9ffb-1b1feb105b1cKurulacak olan katı atık depolama tesisinin çevrede görsel kirlilik oluşturmayacağı, kötü koku yaymayacağı ve etrafa hiçbir zararı olmayacağını vurgulayan Ordu Büyükşehir Beleditesi Başkanı Enver Yılmaz; “Çöp ihalesiyle birlikte bir bütün olarak düşündüğümüzde çöpün tonunu Ünye Çimento’ya 5 TL’ye satmıştık. Burası o kategoride değerlendirilerek çöpün değil, ortaya çıkacak son ürünün toplanma merkezi olacak. Ordu’nun çöpünü Altınordu, Ünye ve Fatsa arasında yeni oluşturduğumuz toplama merkezlerinde topluyoruz. Bu çöpü ayrıştırıyor, daha sonra Ünye Çimento’ya gönderiyoruz. Ünye Çimento çöpü işliyor, ortaya gübre ve yol alt malzemesi çıkıyor. Bahsettiğimiz ürün de bu zaten. Gübre ve yol alt malzemesi, taş ocağında kuracağımız katı atık depolama tesisinde stoklanacak” şeklinde konuştu.

71a503b7-e25d-4486-b4ad-f8c6d2279df7

 

Tamamen standartlara uygun bir tesis olacağını ifade eden Başkan Enver Yılmaz, çalışmalara Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gerekli rapor alındıktan sonra başlanacağını söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.