Ukrayna Devlet Sinema Ajansı, 2016-2017 yıllarında üretilecek ve yayınlanacak ulusal filmler listesine dahil edilecek film projelerini onayladı.

Donetsk Havalimanı Savunması Film Oluyor

Listeye dahil edilecek filmler arasında Kırım Tatar kökenli Ukraynalı yönetmen Ahtem Seytablayev’in çektiği ve Donetsk havalimanını savunan Ukraynalı askerleri konu alan “Kiborglar” (Kiborgi) adlı film de yer aldı.

 Ukrayna Devlet Sinema Ajansı’nın sitesinde yer alan bilgiye göre, Ahtem Seytablayev’in “Kiborglar” filminin 47 milyon 947 bin 200 grivna (1,9 milyon dolar) tutarında olan bütçesinin yaklaşık yarısı devlet bütçesinden karşılanacak.


Kıırm Haber Ajansı’nın (QHA) haberine göre konuyla ilgili açıklama yapan Ahtem Seytablayev, “Kiborlar projesi, Ukrayna Devlet Sinema Ajansı uzman konseyi tarafından en yüksek puana layık görüldü. Güvenleri için meslektaşlarıma teşekkür ediyorum! Senaryo yazarı Natalya Vorojbit, işbirlikleri için Redut, Bogema, Marşal, Adam, Gnom lakaplı ve diğer askerlere teşekkür ediyorum. Ekibimizin sizi hayal kırıklığına uğratmayacağını ümit ediyorum” diye kaydetti.


Kırım Tatar sürgününü konu alan Haytarma filminin yönetmenliğini yapan ve başrolü oynayan Ahtem Seytablayev, Donetsk havalimanını aylar boyunca savunan kahraman askerleri konu alan filmin hazırlıklarına 2015 yılının ilkbaharında başladı. Seytablayev’in ifadesine göre bu film, yeni ülkenin mimarları hakkında olacak.


“Kiborglar” adlı filminin senaryosunun hazırlanmasına terörle mücadele operasyonununda görev alan Ukraynalı askerler ve Donetsk havalimanını aylar boyunca savunan askerler katıldı;ayrıca askerler çekim ekibine farklı konularda danışmanlık yardımı sağladı.

image.adapt.960.high

Ukraynalı askerler 242 gün süren  kanlı çatışmaların ardından, Ocak 2015’te Donetsk havalimanından çekilmişti.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi 900 milyon dolar harcama yapılarak yenilenen ve  bölgede çatışmaların başladığı  Mayıs ayından beri en çok yıkıma uğrayan yerlerin başında gelen havalimanı adını,  Donetsk doğumlu (1891-1953) 20 ‘inci yüzyılın en önemli yorumcularından  biri sayılan ünlü piyanist ve besteci Sergey Prokofiev’den alıyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.