Hizmete girdiğinde dünyanın ‘sıfırdan yapılan’ en büyük havalimanı unvanına sahip olacak İstanbul 3’üncü havalimanın rakibi olarak Dubai ve Frankfurt havalimanları görülüyor.Her yönüyle yaşanacak rekabet ticari ve politik bağlamda ilginç bir mücadelenin odağı olacak. 29 Ekim 2018’de 90 milyon yolcuya hizmet eden ilk kısmı açılacak olan havalimanın Dubai ve Frankfurt’u hatırı sayılır ölçüde by pass edeceği bilinen bir gerçek.Öyle ama rakiplerimiz olarak görülen havalimanlarının bunu aşmak için alternatif çözümler aradğını biliyoruz, aslında gündeme pek gelmese de, yabancı basında buna ilişkin görüşler bir ipucu veriyor.

Madem ki proje engellenemiyor, ne yapalım diyen ve şimdiden bunun hazırlık paslarını yapan DUBAİ merkezli Emirates Havayolları var. Alternatif bir havalimanını 2018 ve daha sonraki yıllar için  hazırlıyor.O havalimanı uzakta değil.Komşumuz  Atina Elefteros Venizelos Havalimanı… Frankfurt’un o bölgede yapabileceği birşey yok,o nedenle konu dışında değerlendiriyorum

Dubai-Atina İttifakı İstanbul’a rakip mi?

Emirates’in planlarına göre ortak uçuşlarla çevre ülkelerden toplayacağı yolcuları ,Atina’ya getirerek,oradan özellikle  her iki Amerika kıt’asına taşımayı planlıyor.Zaten bunun başlangıcını geçtiğimiz Mart ayında başlatmışlardı.Yunanistan’ın Avrupa Birliği (AB) üyesi olması nedeniyle, Amerikan şirketlerinin itirazı da kabul görmeyeceğinden ki -görmedi- Emirates bunun alt yapısını sesiz ve derinden hazırlıyor.3’üncü havalimanın burada kaybedeceği yolcu sayısı önemsiz sayılabilir ama Atina’ya kayan yolcu sayısı en azından bölge ülkeleri nezdinde ,- işte alternatif havalimanı var, ucuz maliyet yararımıza- moduna girmeleri de uzak ihtimal değil. Kuzey Afrika, Balkanlar, hatta Ukrayna ve Rusya’nın bazı havalimanlarından ortaklık yaptıkları havayolu şirketleriyle gerçekleştirecekleri düşünmek  tabiidir.Türkiye’de buna dahildir.Türkiye elbette bu olasılıkları değerlendiriyor ve hesaplamalarını yapıyor olmalı. Şu bir gerçek ki,2018 yılı3 ‘üncü havalimanının devreye girmesiyle birlikte müthiş bir havayolu mücadelesi yaşanacak.Dolayisiyle, Dubai ve İstanbul arasındaki mücadelenin aktörleri Emirates ve şüphesiz ki THY olacaktır.

*

ALP HAVACILIK ÜZERİNE

 3 Ekim’de açılışını Başbakan Binali Yıldırım, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak’ın yaptığı, Eskişehir konuşlu Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi Tesisleri için 90 milyon dolar yatırım yapıldı.

Açılış Töreni’nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım “2023 hedeflerimizin lokomotifi bunun gibi yatırımlar ile Eskişehir olacak” derken, daha sonra söz alan Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir Genel Maksat Helikopter Programı’nın Müsteşarlık kapsamında Alp Havacılık’ın alt yükleniciliği ile başladığını ve ASELSAN ile birlikte yürütülecek bu proje kapsamında ilk defa bir Türk firmasının dişli ve dişli kutularını üreteceğini ifade etti. Sikorsky Aircraft Başkanı Dan Schulz da tesisi, “üstün teknolojiye sahip eşsiz bir tesis” olarak nitelendirdi. Alp Havacılık’la iş ortaklıklarının 20 yıl öncesine dayandığını dile getiren Schultz, “Bu yeni tesis Alp/Sikorsky ortaklığının SSM, TAI ve Türk Genel Maksat Helikopter Programına dair yükümlülüklerini tamamen yerine getirmesine yardımcı olacaktır. Türk Hükümetini de bu programın gerçekleştirilmesinde sahip olduğu vizyon ve yol göstericilik nedeniyle kutlarım.” dedi.

Türk Genel Maksat Helikopter Projesi kapsamında ihalesi yapılan 109 helikopter için yapılan anlaşma ile Alp Havacılık Sikorsky marka helikopterlerin dişli ve dişli kutuları, döner komponentler, rotor asamblesi, uçuş kumanda sistemi ve iniş takımlarını üretecek ve yapılan anlaşmalar kapsamında ABD’li Sikorsky şirketine bu ürünlerin ihracatı da yapılacak .

Alp Havacılık’ın toplam iş hacmi 7 milyar doları aşan Alp havacılık 11 bin metrekarelik yeni tesisinde 400 kişiye istihdam yaratacak.Halen yılda 100 Milyon dolar tutarındaki yüksek katma değerli teknolojik ürün ihracatını 2023 yılında yıllık 400 Milyon dolara çıkarmasıyla Türk Savunma Sanayii büyük bir atılıma sahne olacak.uçuş kritik/döner komponent, asamble ve alt sistem imalatı yapan  ve Dünyada bu parça aksamları (TRDS)’leri üreten tek tedarikçi konumunda olan Alp Havacılık 11 bin metrekarelik Anadolu’nun değer yaratan  şirketi oldu.

Öte yandan törende konuşan Sikorsky Aircraft Başkanı Dan Schulz da tesisi, “üstün teknolojiye sahip eşsiz bir tesis” olarak nitelendirmesini önemsiyorum. Schulz’un ” Alp/Sikorsky ortaklığının SSM, TAI ve Türk Genel Maksat Helikopter Programına dair yükümlülüklerini tamamen yerine getirmesine yardımcı olacaktır” söylemi sözde kalmamalı. Konjoktürel şartlar öne sürülerek projenin geliştirilmesi yolunda herhangi bir akamet yaşanmaması için Sikorsky Aircraft’ın kararlılığı ve samimiyeti çok önemli.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.