Dubai tamamlandığında 250 milyon yolcu kapasitesine ulaşması planlanan El-Maktum Uluslararası Havalimanı projesini durdurma kararı aldı.

Şuan tek pisti ile yoğunlukla kargo uçuşlarına hizmet veren El-Maktum Uluslararası Havalimanı’nın genişletilmesi yönündeki proje ekonomik nedenlerle durduruldu. İngiliz Bloomberg’de yer alan habere göre adının gizli kalmasını isteyen bir kaynak ikinci bir karara kadar inşaat çalışmalarının durdurulmasına karar verildiğini söyledi.

İlk aşamasının tamamlanması için toplam 36 milyar dolar yatırım yapılması öngörülen havalimanının Emirates’in merkezi olması planlanırken körfez hava trafiğine de yön vermesi hedefleniyordu. Ancak şimdiden ilk aşamanın bitiş tarihi beş yıl ötelenerek Ekim 2030’a atılmıştı.

Dubai Havalimanları şirketinden Bloomberg’e yapılan açıklamada uzun dönem planlarının gözden geçirildiği belirtilirken net tarihleri içeren planın henüz son halini almadığı ifade edildi. Yapılan açıklamada gelişmekte olan teknolojilerin sağlandığı tüm avantajların kullanılacağı bir plan üzerinde çalışıldığı belirtildi.

2018’de 2010 yılından bu yana en küçük büyümeyi gerçekleştiren Dubai ekonomisi 2017’den beri de turizmde de durgunluk yaşıyor. Düşük petrol fiyatlarının da etkilediği ekonomi nedeniyle Emirates henüz Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan taşınma planını hayata geçirmedi.

Dubai El-Maktum Uluslararası Havalimanı aynı zamanda Dubai Dünya Ticaret Merkezi kompleksinin de bir parçası ancak yıllık kapasitesi 25 milyonun üzerinde olan havalimanı henüz yıllık bir milyon yolcu barajını aşabilmiş değil.

İlk aşaması tamamlandığında kapasitesi 130 milyona çıkacak olan havalimanının tamamlandığında 250-260 milyon yıl kapasiteye ulaşması hedefleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.