Rus Birleşik Uçak Şirketi Genel Müdürü Yury Slyusar, Rusya ve Çin’in ortak geliştirdiği geniş gövdeli yolcu uçağı CR929 için motor alternatifi olarak Rolls-Royce ve GE şirketleri ile MAKS-2019 kapsamında bir araya geldi.

CR929 programının Rusya tarafından baş tasarımcısı Maxim Litvinov AIN Online’a yaptığı açıklamada batılı motor seçiminin 2020 bitmeden yapılacağını bu süreç içerisinde diğer alt yükleniciler ile görüşmelerin süreceğini belirtti. CR929 için ayrıca Rusya tarafından da bir motor geliştirildiği hatırlatıldı.

Litvinov, CR929’un ilk uçuşunun 2023’de yapılması ve 2025’de ticari uçuşlara başlamasının ön görüldüğü söylerken uçağın ön tasarım aşamasının sona geldiği, büyüklük kapasite gibi başlıkların son halini aldığını belirtti. 2019 yılında şimdiye kadar beş toplantı düzenlendiği ve paydaşların iş geliştirme sürecindeki rollerinin belirlendiği belirtilirken Rusya’nın genel olarak kanatlar ve bağlı hareketli yapıları üretmesi planlanırken son montajı gerçekleştirecek olan Çinli COMAC’ın ise gövde ile birlikte yatay ve dikey stabilizer ile kanat gövde bağlantı bölümlerini üretmesi planlanıyor.

MAKS-2019 kapsamında kabin modeli sergilenen CR929’un kuş çarpmalarına karşı dayanıklı olması planlanan burun yapısına sahip olmasının planlandığı belirtilirken, 280 yolcu kapasitesi ile 12 bin kilometre menzilin olması öngörülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.