Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkDublin Havalimanı'nda bir kadından meme protezini çıkarması istendi

Dublin Havalimanı’nda bir kadından meme protezini çıkarması istendi

Dublin Havalimanı’nda, mastektomi geçirmiş bir kadından güvenlik tarayıcılarından geçerken herkesin içinde meme protezini çıkarması istendi.

Realtán Ní Leannáin, Donegal’e seyahat ederken yapay memesi yeni tarayıcı teknolojisini harekete geçirdiğinde “far görmüş bir tavşan gibi” kaldı.

Ní Leannáin, BBC NI’ın Evening Extra programına şöyle konuştu:

“Güvenlik görevlisi üzerimi aramayı bile teklif etmedi. Durup protezi çıkarmamı bekledi. Gerçekten düşünemiyordum. Ne zaman buna mantıklı bir açıklama getirmeye çalışsam, yapamadım.”

Ní Leannáin, Amsterdam ve Glasgow gibi diğer havalimanlarında seyahat ederken kısa bir süre aranmış ve tarayıcı protezi algılayıp bir üçgen ve uyarı ışığı belirdiğinde durumunu açıklayabilmişti.

Ancak Dublin’de güvenlik görevlisinin protezini görmesi gerektiği kendisine bildirilmiş ve Ní Leannáin özel bir tarama talep edebileceğinden habersiz kalmış.

“Yarısı çıktığında ‘Tamam, devam edin’ dedi. Eşyalarımı topladım, kahve içmek için oturdum ve işte o zaman her şey kafama dank etmeye başladı.”

Dublin Havalimanı’nın işletmecisi DAA’ya e-posta gönderip olayın bir daha yaşanmayacağına dair güvence istediğinde, kadına “bu cevabı veremeyecekleri” bildirildi.

Ní Leannáin şimdi benzer durumda olanlar için havalimanı protokollerinin açıkça belirtilmesini ve bilgilerin havayolu şirketlerinin internet sitelerinde yer almasını istiyor. Yolcuların özel tarama istemek zorunda kalmaması ve bunun hemen sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Buna karşılık bir DAA sözcüsü, olayla ilgili yapılan soruşturmada “durumun daha iyi ele alınmış olması gerektiği” sonucuna varıldığını söyledi.

“Yolcumuzun yakın zamanda Dublin Havalimanı’ndan seyahat ederken olumsuz bir deneyim yaşamasından dolayı çok üzgünüz.Bu tür durumlarda tüm yolcular özel tarama talep edebilir ve eğitimli bir personel taramayı gerçekleştirir. Ne yazık ki bu, söz konusu günde gerçekleşmedi. Yolcumuzdan özür diliyor ve gelecekte benzer bir durumun yaşanmaması için gerekli adımların atıldığından emin olmasını istiyoruz.”

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...