Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkLufthansa, 'güvenlik nedeniyle' Tahran seferlerini durdurdu

Lufthansa, ‘güvenlik nedeniyle’ Tahran seferlerini durdurdu

Alman hava yolu şirketi Lufthansa’nın, İran’ın başkenti Tahran’a gerçekleştirilmesi ve Tahran’dan yapılması planlanan uçuşları güvenlik sebebiyle durdurduğu bildirildi.

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, Orta Doğu’daki ‘güvenlik durumu’ nedeniyle Tahran uçuşlarını askıya aldığını duyurdu.

Şirket ayrıca İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliği’ne düzenlediği hava saldırısına karşı Tahran’ın olası misillemesine karşı da alarmda olduğunu belirtti.

İran menşeli bir haber ajansı, sosyal medya platformu X üzerinden Tahran hava sahasının askeri tatbikat için kapatıldığına dair Arapça bir haber yayınladı.

Ajans, kısa süreliğine gerilimi tırmandıran haberini daha sonra yayından kaldırdı ve böylesi bir haber yayınladığını da yalanladı.

Alman hava yolu şirketi, İran’ın başkenti Tahran’a gerçekleştirilmesi ve Tahran’dan yapılması planlanan uçuşları 11 Nisan’a kadar güvenlik sebebiyle askıya aldığını belirtti.

Şirket sözcüsü, “Orta Doğu’daki durumu sürekli olarak izliyoruz ve yetkililerle yakın temas halindeyiz. Misafirlerimizin ve mürettebatımızın güvenliği Lufthansa’nın en önemli önceliğidir” açıklamasında bulundu.

Lufthansa ve iştiraki Austrian Airlines, ağırlıklı olarak Türk Havayolları ile Orta Doğu menşeli havayolu firmaları tarafından hizmet verilen Tahran’a uluslararası uçuş gerçekleştiren tek Batılı havayolu şirketi.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, yedi İran Devrim Muhafızları mensubunun ölümüne neden olan Şam saldırısı için İsrail’in “cezalandırılması gerektiğini ve cezalandırılacağını” söylemişti.

7 Ekim’den itibaren Gazze Şeridi’nde İran destekli Hamas’a karşı savaş başlatan İsrail, Şam’daki saldırının arkasında olduğunu doğrulamadı, ancak Pentagon bu saldırıyı teyit etti.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...