Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkDünya siyasetçi ve sanatçılardan Savçenko için iki bin imza

Dünya siyasetçi ve sanatçılardan Savçenko için iki bin imza

İki binden fazla politikacı, yazar ve ressam Avrupa liderlerine açık bir mektupla seslenerek, bir buçuk yıldan beri Rusya Federasyonu’nda tutulan Ukraynalı kadın pilot Nadejda Savchenko’nun serbest bırakılması için yardımcı olmalarını istediler.

Mektupta, “Kaçırılan ve 20 aydan beri Rusya Federasyonu’nda hapiste tutulan Ukrayna vatandaşı 34 yaşındaki Nadejda Savchenko’nun serbest bırakılması için bir an önce harekete geçilmesini talep ediyoruz. Rus yönetimi, kendi Anayasası, sivil ve uluslararası hukuk üzerinden alay ediyorlar. Minsk Anlaşmalarını ve uluslararası toplumu küçük gördüğünü gösteriyor…” ifadelerine yer verildi.

Mektubu imzalayanlar ayrıca uluslararası kuruluşların tüm çabalarının başarısız olduğunu ifade ederek, ” Onun hayatını kurtarma girişimimiz uluslararası diplomasi ve Avrupa değerlerine bağlılığımızı test edecektir” dedi.

Ukraynalı ve Polonyalı yazar ve tarihçi olan Olga Gnatyuk’un inisiyatifiyle hazırlanan mektubu aralarında Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Svetlana Aleksyeviç (Beyazrusya), yazar Yuriy Andruhoviç (Ukrayna), Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Elfida Elinek (Avusturya), yönetmen Agnieszka Holland (Polonya), yazar ve gazeteci Peter Pomerantsev (Birleşik Krallık), Atlanta Emory Üniversitesi kültürel ve Rus edebiyatı teorisi profesörü Mikhail Epstein (ABD), yazar Sergiy Zhadan’nın (Ukrayna) bulunduğu 20 ülkeden 270’i aşkın ünlü toplum erbabı ( Nöbel Ödülü sahipleri dahil yazarlar, siyasetçiler, felsefeciler, ressamlar.) dahil toplam iki binden fazla kişi imzaladı.

Nadejda Savçenko, hakimin kendisine son sözünü söyleme imkanı vermemek için 4 Mart’taki duruşmayı 9 Mart’a ertelemesi nedeniyle kuru açlık grevi ilan etti. 6 Mart’ta Kiev ve Ukrayna’nın diğer şehirlerinde Rusya’da yasa dışı tutulan Ukraynalı kadın pilotu desteklemek amacıyla eylemler düzenlendi.

Savçenko, Ukrayna’ya canlı ya da ölü olarak dönene kadar açlık grevine devam edeceğini açıkladı.

Öte yandan Savçenko, Eurovision 2016 şarkı yarışmasında Ukrayna’yı temsil etme hakkını kazanan Kırım Tatar şarkıcı Camala’ya mektup göndererek yarışmada başarılar diledi.

Camala’ya  bir mektupla  başarılar dileyen Savçenko, “Susana Camaladinova (Camala’nın gerçek adı) yetenekli Kırım Tatar ve Ukraynalı bir şarkıcıdır, yürekten Eurovision yarışmasını kazanmasını diliyorum. Böyle Camala! En iyisi sensin! Samimi destek ile Nadejda Savçenko” diye yazdı.

Kırım Tatar kökenli Ukraynalı şarkıcı Camala, 21 Şubat günü düzenlenen Eurovision 2016 şarkı yarışmasının Ukrayna’daki elemelerinin finalinde en çok oy alarak Eurovision 2016’da Ukrayna’yı temsil etme hakkını elde etti. Camala, yarışmaya 1944 Kırım Tatar sürgününü konu alan şarkıyla katıldı.

Terörle mücadele operasyonuna gönüllü olarak katılan Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu olan üsteğmen Nadejda Savçenko, 18 – 19 Haziran tarihinde Lugansk bölgesi Sçastye şehri yakınlarında “Lugansk Halk Cumhuriyeti” ayrılıkçıları tarafından rehin alınmıştı. 8 Temmuz tarihinde Savçenko’nun Rusya’nın Voronej şehrinde tutuklu bulunduğu, Nadejda Savçenko’nun, Ukrayna’da Rus gazetecileri öldürmekle suçlandığı öğrenilmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Nadejda Savçenko’nun Rusya’ya sevk edilmesine ilişkin dava açıldı.

Nadejda Savçenko, Ukrayna’da Ekim ayında düzenlenen Parlamento seçimlerinde Batkivşçina Partisi’nden milletvekili oldu, 19 Kasım tarihinde ise Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu, Savçenko’yu Ukrayna Parlamentosu milletvekili olarak kaydetti. Ardından Savçenko, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nden istifa mektubu yazdı.

Ukrayna Parlamentosu, 25 Aralık tarihinde Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko’nun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Ukrayna heyetine dahil edilmesini kararlaştırdı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 3 Mart tarihinde Ukraynalı kadın pilot, milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko’yu Ukrayna Kahramanı unvanıyla ödüllendirmişti.(QHA-Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...

Dr.Hüseyin Fazla: Şah Döneminin Şanlı İran Hava Kuvvetlerinden Geriye Ne Kaldı?

Rıza Şah, 1941 yılında milliyetçiler tarafından devrilse de oğlu 1953 yılında CIA ve MI6...