Home Sivil Havacılık Dünya’dan daha yaşlı meteor nasıl bulundu?

Dünya’dan daha yaşlı meteor nasıl bulundu?

0

Bu yılın başında Avustralya’da iki araştırmacı Eyre Gölü yakınlarına düşen bir meteor parçasını buldu.

Kamera kayıtları sonrası takip edilen alanda yapılan kazıda ortaya çıkarılan 1.7 kilogram ağırlığındaki kayanın Dünya’dan daha yaşlı olduğu açıklandı.

Jeolog Phil Bland ve ekibi  “Bu çeşit meteor yaklaşık 4.5 milyar yaşında. Yani Dünya’dan daha yaşlı. Bu elinizde tutacağınız en yaşlı kaya parçası. Mars ve Jupiter arasında bir yerden buraya ulaştı. Kameralar bize birşeyler gördüklerine dair mesaj gönderiyor. Biz de bölgeyi kontrol ediyoruz . Fakat geceleri çok geliyor. Bütün verilere baktıktan bir kaç gün sonra gerçekten büyük bir parçayı fark ettik. “Uzay ajanları küçük gezegenlere ulaşıp örnek alabilmek için milyarlarca Dolar para harcıyor. Biz de çok daha az bir meblaya bunu yapabiliriz.” dedi.

Ülkenin güney ve batı yakalarına yerleştirilen 32 kamera meteorları gözlemliyor.Meteorun Güneş Sistemi’nin oluşmasının başlangıç aşamalarında ortaya çıktığı belirtiliyor.Bland ve ekibi meteor bulabilecekleri başka alanlar keşfettiklerini söylüyor. (euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.