Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkRaif Bilgin: "Dünyanın En Hızlı 10 Savaş Uçağı, Güç Tekrar Uyanıyor mu?"

Raif Bilgin: “Dünyanın En Hızlı 10 Savaş Uçağı, Güç Tekrar Uyanıyor mu?”

NASA X-43A, NASA’nın deneysel bir hipersonik uçak projesidir. Kasım 2004’de; 9.6 Mach (saatte 7 bin mil) (7,296 mph/11,000 km/h) hıza ulaşarak, X-15’den daha yüksek hız rekorunu kırmıştır.

Jet çağına giriş ile birlikte; özellikle 1., 2., 3. ve 4. nesil jet savaş uçaklarında hız (sürat) en önemli kapasite kriterlerinin başında geliyordu. Özellikle 1960-90 arası soğuk savaşta, savaş uçaklarındaki hız çok önemsenirdi.

F-117 ile başlayan ve özellikle F-35 ile öne çıkan 5. nesil uçaklarda ise; bu uçakları tanımlayan özellikleri olan, stealth (radarda az görünürlük) özelliğini öne çıkartarak, darbe (strike) harekâtı yürütülmesinin önceliklendirilmesi; Mach 2 üzeri hızların bu görevler için çok gerekli olmadığı gerçeğini ortaya koydu. (Detaylı “Jet Savaş Uçağı Gelişimi/Jet Savaş Uçağı Nesilleri” için, Bknz. Ref.-1).

Ancak, 6. nesil hem stealth hem de hipersonik (Mach +6) hızdaki uçakların çok yakında gökyüzü ile buluşacağı şu zamanlarda; askeri havacılık dünyasında, “Güç Tekrar Uyanıyor mu (hız’a gönderme yapılmaktadır) tartışmaları yapılmaktadır!” Ve görünen odur ki “güç uyanıyor!”

Bu yazıda, 6. nesil uçaklara değinmeden, dünyanın bilinen en süratli 10 savaş uçağını sıralayacağız.

Listemizde 6. nesil savaş uçağı olmayacak, çünkü henüz dünyaca açıkça bilinen 6. nesil savaş uçağı yoktur. Ancak, özellikle ABD’nin gizli olarak yürüttüğü 6. nesil uçak programlarının olduğu açık kaynaklardan öğrenilmektedir. (Detaylı “ABD’nin Yeni Nesil Hava Hakimiyet Savaş Uçağı, 6. Nesil NGAD” için Bknz. Ref.-2).

6. nesil uçakların tasarımında; bu sıralamada ön sıralarda yer alan X-15, SR-71 ve X-43A’nın uçuş tecrübelerinden de çok yararlanıldığını iddia edebiliriz.

Listemizi sıralamadan önce; halihazırda dünyanın en hızlı uçağı olarak bilinen NASA X-43A’ya dair kısa bir bilgi vereceğiz. Ancak, NASA X-43A’yı en hızlı on savaş uçağı sıralamamıza koymadık, çünkü bu uçağın askeri bir amacının olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Evet, X-43A; savaş uçağı olmadığı için listeye dahil edilmedi, ancak dünya sürat rekorunu elinde tuttuğu ve bu unvanı listemizin başındaki X-15’den devraldığı için hakkında bilgilendirme yapma ihtiyacı hissettik.

NASA X-43A. Sürat: 9.6 Mach (7,296 mph)

NASA X-43A, NASA’nın deneysel bir hipersonik uçak projesidir. Kasım 2004’de; 9.6 Mach (saatte 7 bin mil) (7,296 mph/11,000 km/h) hıza ulaşarak, X-15’den daha yüksek hız rekorunu kırmıştır.

X-43A; doğrudan uzaya uçmakta kullanılabilecek araçların yapılabilmesinin yolunu açan ”scramjet” jet motoru kullanmaktadır. Scramjet; “Supersonic Combustion Ramjet” kelimelerinin kısaltılmasından elde edilmiştir. Yakıt ve hava karışımının sesten daha yüksek hızlarda yapılabildiği bir ramjet tipidir.

Pegasus Buster roket motorunu ateşlediğinde sesten neredeyse on kat daha yüksek (hipersonik) hızlara erişebilen X-43A ile uzaya çıkmak çok kolaylaştı.

Yazının devamı için: TIKLAYINIZ

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...

Dr.Hüseyin Fazla: Şah Döneminin Şanlı İran Hava Kuvvetlerinden Geriye Ne Kaldı?

Rıza Şah, 1941 yılında milliyetçiler tarafından devrilse de oğlu 1953 yılında CIA ve MI6...