EASA’dan bugün verilen bilgiye göre 24 Kasım 2020 günü EASA (Avrupa Birliği Havacılık Emniyet Ajansı) halk oyunun önerilerini almak için Boeing 737 MAX ile ilgili Uçuşa Elverişlilik Direktifi (PAD) yayınladı.

Boeing 737 MAX uçaklarının, 346 kişinin hayatını kaybettiği iki kazanın ardından 12 Mart 2019’da EASA tarafından uçuşu durdurulmuştu.

EASA, FAA ve Boeing ile birlikte çalışarak 737 MAX için kendi nesnel ve bağımsız değerlendirmesini gerçekleştirdi.

EASA Tarafından Önerilen Uçuşa Elverişlilik Direktifi artık 28 günlük bir danışma süresi için ilgililerle paylaşılmıştır. Bu süre sona erdiğinde, Nihai Uçuşa Elverişlilik Direktifini yayınlamadan önce yapılan yorumların gözden geçirilmesi için EASA’nın zamana ihtiyacı olacaktır. Bu son yayının Ocak 2021’in ortasından itibaren yapılması bekleniyor ve EASA Üye Devletlerin MAX kullanıcı işletmeler tarafından kullanılan 737 MAX uçağının tamamı için resmi olarak uçuşa dönme kararını oluşturacaktır. Tekrar uçuşa geri döndükten sonra, EASA, ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunun erken tespitine izin vermek için MAX uçaklarını yakından izlemeyi taahhüt etmiştir.

Özet olarak, EASA’nın “Önerilen Uçuşa Elverişlilik Direktifi” aşağıdaki ana eylemleri zorunlu kılmaktadır;

– MCAS dahil olmak üzere uçuş kontrol bilgisayarı için yazılım güncellemeleri

– İki AoA sensörü arasında uyuşmazlık durumunda bir ikazın görüntülenmesi için yazılım güncellemeleri

– Kokpitten stabilizer trim motoruna giden kabloların fiziksel olarak ayrılması

– Uçuş el kitaplarında yapılan güncellemeler: operasyonel limitleri ve iyileştirilmiş prosedürleri, konuyla ilgili tüm arıza senaryolarını anlamaları ve yönetmeleri için pilotların bilgilendirilmesi

– Uçağı tekrar uçurmadan önce tüm 737 MAX pilotları için zorunlu eğitim ve MAX uçağına ilişkin başlangıç ve tekrarlı eğitimlerin güncellenmesi

– AoA sensör sistemi dahil sistemlerin testlerinin yapılması

Tüm tasarım değişikliklerinin doğru bir şekilde uygulandığının ve uçağın uzun depolama sürecinden emniyetle başarılı bir şekilde uçuşa dönüşünü sağlamak için her bir uçağın ticari kullanımından önce yolcusuz operasyonel test uçuşunun yapılması.

EASA’nın yayınladığı “Notification of a Proposal to issue an Airworthiness Directive PAD No.: Issued: 20-184 24 November 2020″ ilgilenen okuyucularımız için EK’te sunulmuştur. Bültende FAA gerekliliklerinin yanı sıra emniyeti daha da arttıracak ve uygulanması çok zaman gerektirmeyen iyileştirmeler söz konusudur.

Haberde verilen bilgilere göre EASA sorumluluk bölgesinde MAX uçaklarının en erken 2021 Ocak ayı sonlarında uçabileceğini değerlendirebiliriz. FAA’in muhtemel takvimine göre Amerika kıtasında MAX uçakları 2020 Aralık ayı sonlarında uçmaya başlayabilecekler.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.